Wiadukt na al. Grota-Roweckiego / fot. Mzuim Tychy

Od 4 maja zamknięcie ulicy Grota-Roweckiego w Tychach. Co z pociągami? Wkrótce rusza przebudowa wiaduktu na ulicy Grota-Roweckiego. Będą duże utrudnienia w centrum Tychów.

„Od wtorku – 4 maja – wiadukt zostanie zamknięty dla ruchu. Tym samym nie będzie możliwości przejazdu z ul. Grota-Roweckiego na ul. Dmowskiego czy al. Jana Pawła II. Objazd będzie prowadził ulicami: Dąbrowskiego, Wyszyńskiego i Jana Pawła II oraz ul. Jana Pawła II, al. Bielską i al. Niepodległości. Ruch pieszy zostanie skierowany na kładkę w rejonie D.H. City Point” – informuje Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Od tego dnia należy spodziewać się też zmian w rozkładach jazdy autobusów
i trolejbusów. Linie trolejbusowe E, F, G, H oraz autobusowe W, 1, 1N (aktualnie zawieszona), 2, 31,137, 157, 245, 254, 551, 627, 686, 688, 696 i 788 skierowane zostaną na trasy objazdowe. Więcej o tym tutaj.

Co z pociągami?

Na ten moment pociągi będą kursować bez zmian. Wiadomo natomiast, że w przyszłości pasażerowie kolei również muszą liczyć się z utrudnieniami. Planowo nastąpi to nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca.

„Przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Grota-Roweckiego nad torami PKP to jedno z kluczowych zadań drogowych, jakie aktualnie są realizowane w naszym mieście” – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. „Zdajemy sobie sprawę, że prace łączą się z dużymi utrudnieniami, ale to był już ostatni moment, by zareagować” – dodaje.

Docelowo stary wiadukt  zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowy, wybudowany od podstaw. Powstanie też  kładka, z której będą mogli korzystać piesi
i rowerzyści. Zlokalizowana będzie w odległości około 35 m od ul. Grota-Roweckiego po stronie południowo-wschodniej. Co ważne, po przebudowie piesi nadal będą mogli poruszać się po wiadukcie – po obu jego stronach powstaną chodniki.

Planowo kładka pieszo-rowerowa ma być gotowa do połowy grudnia 2021, natomiast wiadukt do lipca 2022 roku.

Łączny koszt zadania wynosi ok.10 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie
z subwencji ogólnej budżetu państwa. Wykonawcą zadania jest wyłoniona w drodze przetargu firma Mostostal Kielce S.A.