Na co dzień Agnieszka Kijas informuje nas o problemach drogowych i inwestycjach w mieście, bo tym zajmuje się w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów. Prywatnie jej zainteresowania nie mogłyby być dalej od pracy zawodowej – bo jest pisarką i pasjonatką sztuki. We wtorek, 22 maja o godzinie 18.00, w tyskim Klubie „Zuzanna” przy ul. Zgrzebnioka 31a odbędzie się jej wieczór autorski Agnieszki Kijas. Będzie połączony z premierą jej najnowszej książki „Vincent van Gogh. Człowiek i Artysta”

Chyba nie ma osoby, która nie zna malowanych w ciepłych barwach „Słoneczników”, tajemniczej „Gwiaździstej nocy” albo urokliwego obrazu z „Tarasem kawiarni w nocy”. Te i inne wybitne dzieła Vincenta van Gogha, holenderskiego malarza, stały się pretekstem do rozmyślań nad krótkim, lecz bardzo twórczym życiem artysty, które w swojej najnowszej książce opisała tyszanka – Agnieszki Kijas.

– Jeżeli ktoś słyszał cokolwiek o Vincencie van Goghu, to najpewniej historię o tym, jak w przypływie szału holenderski mistrz postimpresjonizmu obciął sobie ucho, skutkiem czego trafił do kliniki dla psychicznie chorych – mówi Agnieszka Kijas – W istocie opowieść o jego życiu obfituje w znacznie więcej ciekawych, zagadkowych i tajemniczych momentów.

Reklama

Autorka tekstu zagląda za płótna wielkich obrazów Vincenta van Gogha, by zapoznać Czytelników z fascynującymi motywami działania i tajemnicami biografii twórcy. Co ciekawe, w opowieści o życiu holenderskiego geniusza spotykamy się nie tylko z Vincentem artystą, ale przede wszystkim z Vincentem człowiekiem.

– Zbyt często zapominamy, że artyści to zwykli ludzie z krwi i kości – dodaje Kijas. – Mają swoje radości, swojej sukcesy, ale niestety wielu z nich poznało też smak porażki. Vincent był samoukiem i choć nie doczekał się sławy, głęboko wierzył w swój talent i artystyczne powołanie. Mówił: „Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania”.

Premiera książki o Vincencie van Goghu odbędzie się w osiedlowym Klubie „Zuzanna” przy ul. Zgrzebnioka 31a, a poprowadzi je Sława Sibiga. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu pięknie wydanej książki w wersji albumowej liczącej 240 stron, wraz z dedykacją autorki.

Reklama