Odebrane koty / fot. Policja

Para z Tychów usłyszała 148 zarzutów. Naciągali ludzi. Przy okazji odebrano im m.in. 17 kotów, które trzymali w mieszkaniu. Bez dostępu do wody i jedzenia. Para oszustów oferowała pożyczki od osoby prywatnej w internecie. 

Zatrzymano 27-letniego mężczyznę i 26-letnią kobietę. 

„Ich działanie polegało na wystawianiu ogłoszeń oferujących udzielenie pożyczek na różnych grupach portalu społecznościowego. Osoby zainteresowane zaciągnięciem pożyczki kontaktowały się z oszustami za pośrednictwem aplikacji, ustalając rzekome warunki udzielenia pożyczki. Następnie pokrzywdzeni podawali swoje dane w celu sporządzenia umowy oraz dokonywali wpłaty środków pieniężnych na różne konta podejrzanych w kwotach pomiędzy 10 a 300 złotych – kwota uwarunkowana była wcześniejszymi ustaleniami. Po dokonaniu wpłaty pokrzywdzeni byli blokowani na komunikatorze przez sprawców przestępstwa, a osoby pokrzywdzone nie otrzymywały pożyczki, jak również zwrotu wpłaconych pieniędzy. Z takiego przestępczego procederu para z Tychów uczyniła sobie stałe źródło dochodu” – informuje Paulina Kęsek z tyskiej policji. 

Reklama

Para dokonywała oszustw w okresie od sierpnia 2022 do stycznia 2023 roku i przez ten okres dokonała 148 przestępstw w postaci oszustwa. W wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych ujawniono 141 osób pokrzywdzonych, a zysk uzyskany przez oszustów wyniósł ponad 9 tysięcy złotych. Przeciwko sprawcom opisywanych przestępstw pod koniec lipca został skierowany akt oskarżenia. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

„To jednak nie jedyne przewinienie, jakiego dopuścili się sprawcy. Okazało się, że w ich mieszkaniu przebywają zwierzęta, które nie posiadają właściwych warunków bytowania. Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą tyskiej komendy wraz z przedstawicielami fundacji „Zwierz” oraz inspektorem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii podjęli działania mające na celu skontrolowanie warunków weterynaryjnych zwierząt. Podczas kontroli w mieszkaniu ujawniono 17 kotów, 2 świnki morskie oraz królika, które nie miały dostępu do pożywienia i nie posiadały właściwych warunków do bytowania” – informuje policja.

Wszystkie zwierzęta obecne w mieszkaniu zostały odebrane właścicielom i została im udzielona stosowna pomoc. Zgodnie z prawem właścicielom może grozić kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama