Od lewej Andrzej Dziuba prezydent Tychów oraz marszałek Jakub Chełstowski / fot. Tychy24.net

PiS próbowało odwołać marszałka Jakuba Chełstowskiego. Nie udało im się. Wniosek o odwołanie przepadł w głosowaniu. 18 radnych było za, 24 przeciw. 

Wniosek radnych PiS odrzucono podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa. To pokłosie sytuacji z listopada ubiegłego roku, gdy Chełstowski wraz z trójką radnych PiS opuścili szeregi partii, tym samym pozbawiając Prawo i Sprawiedliwość władzy w regionie. Obecnie funkcjonujący Zarząd Województwa Śląskiego pod sterami Chełstowskiego ma poparcie KO, Lewicy i PSL. 

„Do końca kadencji nie pozostało już wiele czasu, ale chcemy wykorzystać go efektywnie. Służyć mieszkańcom i tworzyć fundamenty pod przyszłość regionu, który do końca trzeciej dekady XXI wieku ma zmienić swoje oblicze. Stać się wizytówką udanej transformacji, nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii i świetnie wykształconych kadr. Jestem przy tym szczęśliwy, że rozpoczniemy także pierwsze inwestycje w ramach nowej perspektywy unijnej i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. A przypomnę, jest to rekordowa w skali regionu kwota 5,1 mld euro. Naszym wspólnym zamierzeniem, moim i całego zarządu województwa, z którym mam okazję i zaszczyt współpracować, jest zostawić po sobie jak najwięcej dobrego dla przyszłych pokoleń Województwa Śląskiego” – dodaje marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

Żeby odwołać marszałka PiS potrzebował 3/5 głosów, czyli 27 radnych musiałoby zagłosować „za”.  To głosy, których PiS nie miało. 

„Sama treść wniosku była już kuriozalna. Marszałkowi województwa zarzucano nieskuteczność w wykorzystywaniu środków unijnych, choć akurat jest dokładnie odwrotnie. Wniosek radnych PiS tak naprawdę można odczytywać jako skierowany wobec rządu, z którym się utożsamiają, wszak ciągle Polska nie ma pieniędzy z KPO” – skomentował obecny na obradach prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Chełstowski przed objęciem fotela marszałka był przez wiele lat tyskim radnym, to m.in. jego działania doprowadziły do przejęcia przez miasto „Megrez” Szpitala Wojewódzkiego, czy zablokowaniem planów budowy drogi przecinającej al. Jana Pawła II (nowy łącznik miał połączyć al. Piłsudskiego z  Jana Pawła II).

Reklama