Pociąg Kolei Śląskich / fot. Tychy24.net

PKP PLK informuje o awarii. Opóźnienia pociągów sięgają nawet kilkudziesięciu minut. To spory problem dla pasażerów i samego przewoźnika, bo doszło do usterki urządzeń w kilkunastu lokalnych centrach sterowania. To one są odpowiedzialne za prowadzenie ruchu kolejowego. Niestety, usterkę odczują także pasażerowie Kolei Śląskich.

Odwołano poranny pociąg Gliwice-Częstochowa, Katowice-Żywiec o Tychy Lodowisko-Częstochowa miał kilkunastominutowe opóźnienie. Natomiast Katowice-Kraków główny był opóźniony o 40 minut.

Jak informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, do usterek doszło o godzinie 4.00.

Reklama

„Stan  wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.  Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą” – wyjaśnia rzecznik PKP PLK. „Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji” – dodaje.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.