PKP PLK pracuje nad uruchomieniem połączeń kolejowych z Tychów przez Bieruń do Oświęcimia. To połączenie, o którym mówi się od wielu lat. Prace nad dokumentacją projektową mają zakończyć się w połowie tego roku. 

Generalnie od kilkunastu lat poruszana jest kwestia połączenia kolejowego z Tychów przez Bieruń do Oświęcimia. W obie strony codziennie miałby korzystać z niego kilka tysięcy osób. Nie chodzi tu tylko o pracowników dojeżdżających do pracy, ale także uczniów docierających do szkół. 

Obecnie PKP PLK przygotowuje dokumentację projektową: „Rewitalizacji linii kolejowych połączenia: Orzesze Jaśkowice – Tychy – Baraniec – KWK Piast – Nowy Bieruń – Oświęcim”. Przejazd z Tychów do Oświęcimia miałby zająć około 30 minut. W połowie tego roku mają się zakończyć prace nad dokumentacją, ale uruchomienie linii będzie zależne od dostępnych środków. 

Reklama

PKP PLK realizuje w regionie także projekty w ramach Programu Kolej Plus. W tym jeden dotyczących Tychów. Na liście podstawowej Kolej Plus w województwie śląskim jest łącznie siedem projektów o szacowanej wartości ok. 2 mld zł. Na wszystkie PLK S.A. podpisały umowy z wnioskodawcami. Przetargi ogłoszono już na trzy projekty – w grudniu na zaprojektowanie połączenia do Jastrzębia-Zdroju, w styczniu na przywrócenie ruchu pasażerskiego między Katowicami Ligotą, Katowicami Murckami a Tychami oraz na budowę łącznicy kolejowej, która usprawni połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebzie oraz Katowicami.

Reklama