Sprzęt znaleziony u 28-latka / fot. Policja

Policja weszła do mieszkań w Tychach, Katowicach i Rudzie Śląskiej. 700 osób oszukanych na portalu aukcyjnym. W sumie sprawca, który rzekomo miał sprzedawać markowe buty, naciągnął swoich klientów na 250 tys. zł. Mężczyzna miał 10 fikcyjnych kont na portalu aukcyjnym.

„Liczba pokrzywdzonych może być większa – trwa ich ustalanie” – informuje policja. Sprawę prowadzili funkcjonariusze odpowiedzialni za walkę z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

28-latek obecnie mieszkał w Rudzie Śląskiej, gdzie został zatrzymany. Przeszukano również jego poprzednie miejsca zamieszkania – w Katowicach i Tychach.

Reklama

„W latach 2017-2019 na prowadzonych przez siebie kontach oferował do sprzedaży markowe obuwie, którego nie posiadał. W ten sposób oszukał ok. 700 osób na ok. 250 tys. zł. Liczba pokrzywdzonych może być większa – trwa ich ustalanie. Policjanci ustalili również, że mężczyzna zakładał rachunki bankowe na dane innych osób, jak również na dane fikcyjne, które następnie wykorzystywał do oszustw” – mówi Aleksandra Nowara ze śląskiej policji.

Śledczy zabezpieczyli sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty SIM, dokumentację bankową, nośniki danych oraz modemy bezprzewodowe, które zostaną poddane specjalistycznej analizie.

„28-latek usłyszał ponad 200 zarzutów oszustw za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a także zarzut uczynienia sobie z przestępczego procederu źródła utrzymania” – opisują śledczy.

Prokurator z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód zastosował wobec niego policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. zł. Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zarzuty dla oszusta.

Reklama