Seniorka / fot. mat. pras.

Polują na seniorów w Tychach. Chcą „łapówek”. Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych miały miejsce na terenie naszego miasta. Policja odnotowała jednego dnia aż 7 prób wyłudzenia pieniędzy – na szczęście nikt nie dał się nabrać.

– Dyżurny tyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o 7 próbach oszustw, które dotyczyły historii o bliskich członkach rodziny, którzy rzekomo spowodowali śmiertelny wypadek. Na szczęście nikt nie dał się oszukać i w odpowiednim momencie rozmowy zostały przerwane. Poszukiwaniami sprawców w tych sprawach zajmują się już tyscy policjanci i zwracają się do Państwa z apelem, aby zachować ostrożność i rozwagę w kontakcie z fałszywymi krewnymi – tłumaczy Barbara Kołodziejczyk z tyskiej policji.

Pamiętajmy, że oszust bez skrupułów wykorzysta naszą ufność i łatwowierność.

Reklama

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

Reklama