Karetka na tle Megrez Szpital Wojewódzki / fot. Tychy24.net

Rośnie liczba chorych mieszkańców Tychów. Wiadomo na co szpital wyda 2,9 mln zł. Niestety, ale mamy wzrost liczby chorych mieszkańców naszego miasta. Z danych na wczoraj wynika, że mamy już 36 tyszan zakażonych COVID-19.

99 osób poddanych jest kwarantannie, a 2 mieszkańców jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. To nie są drastyczne liczby, zwłaszcza, że w Tychach mieszka ponad 100 tys. osób.

2,9 mln zł dla tyskiego szpitala

Kilka tygodni temu Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na 123 mln zł dla placówek medycznych. Można było składać projekty na walkę z koronawirusem. Tyska placówka wystąpiła o niewielkie z tej puli pieniądze – chodzi o 2,9 mln zł na projekt: „Razem powstrzymamy koronawirusa”.

Reklama

Z całej puli przyznanych pieniędzy 105 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 12 mln zł to środki z budżetu państwa. Natomiast 6 mln zł to wkład beneficjentów.

Dlaczego szpital w Tychach nie chciał więcej? Zwłaszcza, że inne placówki, nie zajmujące się pacjentami z koronawirusem wnioskowały o projekty opiewające nawet na ponad 10 mln zł. O to zapytaliśmy w Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Zwłaszcza, że ten jest szpitalem zakaźnym, na pierwszej linii walki z koronawirusem.

Jak się okazuje, wynika to z potrzeb. Tych tyska placówka nie ma dużych.

„Szpital oprócz wspomnianego przez Pana projektu uczestniczy również w innych programach finansowania szpitali. Otrzymujemy także wsparcie od prywatnych sponsorów, dzięki któremu możemy kupować leki, sprzęt i aparaturę medyczną” – tłumaczy Małgorzata Jędrzejczyk ze Szpitala Zakaźnego w Tychach.

W zakres wartego 2,9 mln zł projektu wchodzi: zakup kardiomonitorów, respiratorów, bronchofiberoskopu, monitora hemodynamicznego, aparatów do znieczuleń, wózków zakrytych do przewozu pacjentów oraz wózków zakrytych do przewozu bielizny oraz urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń.

Reklama