Premier Mateusz Morawiecki i marszałek Jakub Chełstowski / fot. Slaskie.pl

Specjalny pociąg udał się w pierwszą podróż z Katowic do Tychów. Premier inaugurował jego wyjazd wraz z marszałkiem województwa. Pociąg „Powstaniec Śląski” ma historyczną oprawę i będzie teraz dostępny dla pasażerów Kolei Śląskich.

Pociąg w pierwszą podróż wyjechał w czwartek.

– Ten pociąg Kolei Śląskich „Powstaniec Śląski” symbolizuje coś, co jest mi szczególnie bliskie – że pamiętając o przeszłości jednocześnie bardzo mocno patrzymy w przyszłość, szukamy jak najlepszej przyszłości dla naszych rodaków. Twarze, które tu widzę – Wojciech Korfanty, Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski – to wielkie postaci z przeszłości, które są dla nas wzorem. My nie potrzebujemy legendy złotego pociągu, to są nasze własne legendy, nasi wspaniali przodkowie, którzy patrzą pewnie gdzieś tam z góry, jak my dzisiaj przebudowujemy Polskę – mówił na dworcu w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Szef rządu jest jedynką na listach PiS w okręgu 31 – obejmującym m.in. Katowice i Tychy. Niedawno pojawił się w Tychach oglądać boisko, które obiecał dzieciom niemal rok temu. Ostatecznie boisko powstało.

Oprawiony historią

Pociąg „Powstaniec Śląski” posiada historyczną oprawę graficzną – można na nim zobaczyć wizerunki ważnych dla regionu osób jak – Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński.

– Chcemy utrwalić pamięć o tych wydarzeniach w zbiorowej świadomości, edukować i przypominać o znaczeniu powstań – mówił w czwartek marszałek Jakub Chełstowski. Pociąg w powstańczych barwach jest kolejnym elementem przypominającym o naszej historii, tradycji i ukłonem dla bohaterów powstańczych zrywów sprzed stu lat” – dodał.

Na pociągu umieszczono 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych oraz przedstawicieli grup społecznych charakterystycznych dla okresu międzywojnia. Zdjęcia pochodzą z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Reklama