Arena Lekkoatletyczna / fot. UM Tychy

Stadion lekkoatletyczny w Tychach nie powstanie? Drugi przetarg na stadion lekkoatletyczny w Tychach został unieważniony przez Urząd Miasta Tychy. Inwestycja wsparta pieniędzmi z Ministerstwa Sportu i Turystyki może w ogóle nie powstać, ponieważ nie wiadomo, czy odbędzie się trzeci przetarg.  

O budowie stadionu lekkoatletycznego w Tychach mówiło się już w 2016 roku.

– W nowoczesnym obiekcie znajdzie się m.in.  pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna długości 400 m wraz z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 m, boisko z nawierzchni z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy, dwuścieżkowa, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką. To nie wszystko. Na terenie areny znajdzie się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów, tzw. „obiekty pomocnicze” czyli trybuny na 1000 miejsc siedzących, wiata lub wieża sędziowska dla sędziów i komentatorów obsługujących imprezy sportowe – wyliczali wtedy tyscy urzędnicy.

Reklama

W sumie odbyły się już dwa przetargi na budowę obiektu. Pod koniec 2016 r. ogłoszono pierwszy przetarg, który ostatecznie został unieważniony w styczniu 2017 r. W między czasie 12 razy zmieniano ogłoszenie o zamówieniu, a 3 razy Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia.

– Zmiany terminu wynikały z konieczności udzielania odpowiedzi na zapytania oferentów oraz ze zmiany treści specyfikacji – mówi Ewa Grudniok z Urzędu Miasta Tychy.

Niestety kwoty w przetargu były zbyt wysokie dla magistratu. Miasto chciało wydać na inwestycję około 17,4 mln zł (brutto) z czego nie więcej niż 28 procent to miała być dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Natomiast najniższa kwota wyłoniona w przetargu to 23,5 mln zł.

Drugi przetarg unieważniono pod koniec czerwca. Miasto zwiększyło kwotę, którą chciało przeznaczyć na inwestycję do 22,5 mln zł. Najniższa oferta, która wpłynęła, to było nieco ponad 21,3 mln zł –  niestety nie spełniała „istotnych warunków zamówienia”. Kolejna oferta opiewała już na prawie 25 mln zł.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Tychy, czy będzie kolejny przetarg na budowę stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Edukacji.

– Nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji w tym temacie – usłyszeliśmy w tyskim magistracie.

Reklama