Trolejbus na al. Piłsudskiego / fot. Tychy24.net

Tego dnia jedziemy za darmo – autobusami i trolejbusami w Tychach. Dzisiaj rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, a to oznacza, że 22 września na wszystkich liniach Zarządu Transportu Metropolitalnego pojedziemy bezpłatnie. Trzeba będzie okazać jednak w trakcie kontroli dowód rejestracyjny naszego pojazdu.

ETZT to okazja do tego, aby ZTM mógł zaprezentować podejmowane działania oraz plany w ramach walki o czyste środowisko.

„Wystarczy tylko wspomnieć, że operatorzy ZTM kupują elektryczne i zasilane gazem ziemnym autobusy. Ponadto rozwinięto sieć trolejbusową poprzez wydłużenie jednej z tras oraz stworzenie nowej linii. We współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie oraz miastami Metropolii planujemy także rozwój sieci tramwajowej, m.in. w Katowicach oraz Sosnowcu. Na ulicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawia się coraz więcej ekologicznych pojazdów spełniających normę EURO6, które gwarantują niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery” – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Reklama

Oprócz tego dzięki specjalnym aplikacjom pasażerowie już nie muszą kupować tradycyjnych papierowych biletów. To przede wszystkim wygoda, zaoszczędzony czas i pieniądze – elektroniczne bilety jednorazowe są bowiem tańsze od swoich papierowych odpowiedników – ale także sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Będzie specjalne stoiska w Tychach

W wybranych punktach 7 miast na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawią się specjalne stoiska, stworzone z myślą o pasażerach i wszystkich miłośnikach transportu. Na miejscu są pracownicy ZTM i GZM, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania związane z transportem publicznym.

W każdym punkcie jest również mobilna stacja serwisu rowerów, w której każdy mieszkaniec będzie mógł skorzystać nieodpłatnie z pomocy specjalistów, którzy zajmą się między innymi kontrolą stanu technicznego roweru, smarowaniem łańcucha, regulacją hamulców, regulacją przerzutek. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy.

Spotkania odbywają się codziennie od 16 do 22 września w godzinach 15:00-19:00. Pierwsze miało miejsce w Sosnowcu w pobliżu pomnika Kiepury (16 września). W stolicy Zagłębia stoisko odwiedzały osoby w różnym wieku – zarówno kilkuletnie dzieci, jak i seniorzy. Goście chętnie wypełniali ankiety dot. transportu publicznego i zadawali pytania związane m.in. z ofertą biletową i siatką połączeń. Dziś (17 września) stoisko zostanie zlokalizowane w Świętochłowicach na placu przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Kubiny. W kolejnych dniach z pracownikami ZTM i GZM będzie się można spotkać w Knurowie za przystankiem Knurów Wojska Polskiego (18 września), Gliwicach w CH Arena przy al. Nowaka-Jeziorańskiego (19 września), Tychach przy pl. Baczyńskiego (20 września), Katowicach na placu przed Dworcem PKP (21 września) oraz Bytomiu przy ul. Dworcowej (22 września).

 

Reklama