Dzieci w trakcie koncertu w Tychach / fot. Tychy24.net

Trzy dni i trzy różne sceny. W Tychach odbędzie się Port Pieśni Pracy. Festiwal potrwa od 18 do 20 sierpnia.

Tegoroczny Port Pieśni Pracy 2023 zapoczątkuje wieczorny koncert w Pubie pod Browarem, który na czas festiwalu staje się swoistą tawerną, gdzie nie zabraknie śpiewów, muzyki i toastów. 

„O atmosferę rodem spod pokładów żaglowców zadbają zaproszeni artyści, a wśród nich Ryczące Dwudziestki, Cztery Refy, Formacja, Sąsiedzi, Trzecia Miłość, czy goście z Kanady, Pressgang Mutiny.

Reklama

Sobota przywita tyszan (i nie tylko) żeglarsko – na jeziorze Paprocany odbędą się I regaty dla dzieci na łodziach Optimist oraz Regaty o Złoty Róg Miasta Tychy, a od 14:00 na Dzikiej Plaży Paprocany czekać będzie szantowa fiesta. Dla dzieci zagra zespół Klang, który zabierze najmłodsze wilki morskie w podróż pełną piosenek i dobrej zabawy. Obok sceny także będzie można poczuć ducha żeglarstwa – lokalne kluby żeglarskie KŻ Ziemowit i Gang Żeglarzy czekać będą z zabawami, animacjami i żeglarskim szpejem tak, by każdy mógł poczuć się jak rasowy żeglarz, obejrzeć sprzęt czy spróbować swoich sił w drobnych pracach bosmańskich” – informuje tyski magistrat. 

Na uwagę zasługują koncerty Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z Gdyni – imponującego pod względem liczebności (chór tworzy grupa 30 mężczyzn), ale i programu, z jakim w tym roku przyjeżdżają do Tychów. Będąc na świeżo po premierze kolejnej swojej płyty Because of those ships, zaśpiewają w towarzystwie jednego z najbardziej wyrazistych głosów polskiego jazzu, Joanną Knitter.

Po zakończeniu koncertów na Dzikiej Plaży, sobotnie szantowanie przeniesie się ponownie do Pubu pod Browarem, gdzie mile widziani są ci, którzy chcą posmakować atmosfery jam session z szantami w tle, z muzyką na żywo, żywiołowym śpiewem i zdarzeniami nieprzewidzianymi. 

W niedzielę Port Pieśni Pracy przeniesie się do sali Mediateki. Tu można będzie obejrzeć (jeden z pierwszych razy od czasu premiery w listopadzie 2022 roku) musical szantowy Captain WHO, stworzony przez Wojciecha Stępnia (muzyka) z librettem napisanym przez Pawła Jędrzejkę (prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, znanego także szantowej publiczności). W tej nietypowej dla muzyki szantowej formie pojawią się Brasy – zespół a’capella, a towarzyszyć im będą śpiewacy operowi Karolina Borodziuk, Maciej Bartczak, Artur Plinta i Remigiusz Nowak. Całości dopełnią skrzypce jazzowe Mikołaja Kostki i egzotyczna viola da gamba Justyny Młynarczyk. 

W drugiej części szantowej niedzieli Portu Pieśni Pracy w Mediatece zagrają ponownie ulubieńcy publiczności, ale warto pamiętać, że koncerty pod dachem charakteryzują się zupełnie inną dynamiką, niż te w plenerze. 

Kto więc zechce wsłuchiwać się w teksty szant na siedząco, z pewnością doceni taką możliwość, którą zapewnia jedna z najlepszych sal koncertowych w Polsce.

Wstęp na koncerty w piątek (Pub pod Browarem) i sobotę (Dzika Plaża Paprocany i Pub pod Browarem) jest wolny, na niedzielny musical i koncerty w Mediatece obowiązują wejściówki w cenie 25 złotych do nabycia w sprzedaży internetowej na Ticketmaster.pl https://www.ticketmaster.pl/event/31685

Jak co roku, Port Pieśni Pracy wspiera działania charytatywne – organizatorzy kolejny raz przygotowali koszulki z motywem festiwalu, którym w tym roku jest fantazyjna ośmiornica.

Bieżące informacje o Festiwalu, artystach i koncertach można znaleźć na stronie Portu Pieśni Pracy: www.fb.me/PortPiesniPracy

 

PROGRAM Portu Pieśni Pracy 2023 – LATO

Piątek 18.08.2023 r., 18:00 – 23:00 Pub pod Browarem, Tychy, ul. Katowicka 9

Ryczące Dwudziestki, The Nierobbers, Sąsiedzi, Formacja, Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, Old Marinners, Brasy, Atlantyda, Cztery Refy, Pressgang Mutiny


Sobota 19.08.2023 r., 14:00 – 21:30 Dzika Plaża Paprocany, ul. Nad Jeziorem

Koncert dla dzieci – Klang

ROZDANIE NAGRÓD – I regaty dla dzieci na łodziach Optimist

Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny i Joanna Knitter, Ryczące Dwudziestki, The Nierobbers, Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, Pressgang Mutiny, Perły i Łotry, Sąsiedzi, Trzecia Miłość, Old Marinners


Sobota 19.08.2023 r., 22:00 – ???, Pub pod Browarem, Tychy, ul. Katowicka 9

Tawerna Festiwalowa – szantowe Jam session

Prowadzenie: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Klang

Organizatorzy proszą o zabranie instrumentów

 

Niedziela 20.08.2023 r., 15:00 – 21:00, Tychy Mediateka, al. Piłsudskiego 16

Cz. I

Musical szantowy Captain WHO w wyk. Brasów, solistów i muzyków

Cz. II

Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny i Joanna Knitter, Klang, Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, Pressgang Mutiny, Trzecia Miłość, Cztery Refy, Formacja, Atlantyda, Perły i Łotry

Reklama