Ksiązkomat w Tychach / fot. Tychy24.net

W Tychach dzisiaj zaprezentowano pierwszy w Polsce książkomat. Można z niego nie tylko wypożyczać wcześniej zamówione książki, ale również przez całą dobę zwracać wypożyczone tomy. Maszyna dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu w Bibliotece Głównej znanej szerzej jako Mediateka. Ta mieście się na al. Piłsudskiego.

Jak wypożyczyć książkę automatycznie? To proste. Wcześniej zamówione książki np. online, czekają w specjalnych szufladkach, które przypominają znane wszystkim paczkomaty. Po odczytaniu karty bibliotecznej dana szafka otwiera się, a książka znajduje się w środku.

– Maksymalnie można wypożyczyć 3 książki przez książkomat – mówi Anna Krawczyk dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Książkomat ma swoje własne wejście i działa prawie jak paczkomato-bankomat, tylko zamiast odbierać i wpłacać pieniądze możemy przez całą dobę wypożyczać i oddawać książki.

Reklama

W tyskiej Mediatece wykorzystywana jest technologia RFID czyli identyfikacja książek za pomocą fal radiowych. To umożliwia samodzielne wypożyczanie książek – nie tylko przez książkomat – oraz szybszą inwentaryzację. System też informuje, które książki mogą być wypożyczanie, a które muszą być dostępne w obiekcie. Działa też jak alarm w razie próby wyniesienie książki z Mediateki. W sumie instalacja RFID i pierwszego w naszym kraju książkomatu to koszt rzędu 1,7 mln zł.

 

 

Reklama