Sesja Rady Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

W Tychach na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta rajcy opowiedzieli się za wstąpieniem do Związku Metropolitalnego. To była formalność, kolejny krok po przeprowadzonych w mieście konsultacjach społecznych – w tych przytłaczająca większość mieszkańców nie wzięła udziału. Urzędnicy tłumaczyli się przy okazji, dlaczego nie poinformowali mieszkańców o konsultacjach przy pomocy usługi natychmiastowego SMS-a. Co ciekawe wysłano do mieszkańców wiadomość tekstową m.in. o Targach Śniadaniowych. 

W konsultacjach odnośnie metropolii wzięło udział 533 mieszkańców na ponad 123 tys. osób uprawnionych do wypowiedzenia się w tej sprawie. Większość chciała żeby Tychy weszły do Związku. Tragicznie niski wynik frekwencji, to raczej żadne powód do dumy dla władz miasta, choć jak się okazało sytuacja ma charakter nieco komediowy, bo w skali ważne i ważniejsze, w Tychach wybrano zdaje się to mniej ważne.

Konsultacje mało ważne?

W mieście działa usługa natychmiastowy SMS, do której mogą zapisać się mieszkańcy. Dzięki niej można otrzymywać wiadomości tekstowe o ważnych wydarzeniach kulturalnych, sportowych i konsultacjach społecznych. W tym przypadku nikt nie wysłał informacji o ważnych z punktu widzenia miasta konsultacjach.

Reklama

– Dlaczego tak się dzieje, że ten kanał komunikacyjny nie jest wykorzystywany – dopytywał radny Jakub Chełstowski i wyliczał, że przyszedł do niego SMS o Targach Śniadaniowych, które organizuje Inicjatywa Tyska (zaplecze polityczne prezydenta Tychów), o obchodach z okazji 3 Maja czy zlocie motocyklistów na Wilkowyjach.

– Przy kolejnych konsultacjach należy się pochylić nad tym, żeby rzeczywiście również tą formę, możliwość wykorzystać – odpowiedziała Aneta Luboń-Stysiak sekretarz miasta Tychy.

Co ciekawe sam Urząd Miasta Tychy w lipcu 2015 roku wyliczał informacje o konsultacjach społecznych, jako jeden z głównych priorytetów usługi natychmiastowego SMS-a.

Zapisując się do programu, możesz znaleźć się w gronie uprzywilejowanych osób, korzystających z darmowego powiadamiania drogą sms-ową o wydarzeniach kulturalnych i sportowych w naszym mieście. Jeżeli takie będzie Twoje życzenie, powiadomimy Cię również o ważnych wydarzeniach miejskich takich jak np. konsultacje społeczne” – czytamy na stronie Urzędu Miasta Tychy.

Reklama