Napis Tychy / fot. Tychy24.net

Tychy: 1,5 tys. firm wnioskuje o 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach wpłynęło już przeszło 1,5 tys. wniosków tyskich firm o bezzwrotną pożyczkę wysokości 5 tys. zł. Około 300 firm pieniądze już otrzymało, wnioski ciągle mogą składać przedsiębiorcy. To pomoc w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej.

W sumie pomoc dla tyskich firm w ramach Tarczy Antykryzysowej oszacowano na około 70 mln zł, z czego 20 mln zł już zostało uruchomione za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach. Jednym z instrumentów wsparcia dla firm jest 5 tys. zł pożyczki. Ta ulega umorzeniu jeżeli przez 3 miesiące od wpływu na konto będziemy dalej prowadzić działalność.

„Pieniądze wypłaciliśmy już około 300 firmom” – mówi nam Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Tutaj jednak należy pamiętać żeby PUP umorzył pożyczkę, to po upływie 3 miesięcy od wpływu na konto mamy następnie 2 tygodnie żeby odpowiednie pismo o umorzeniu dostarczyć do urzędu pracy. Po upływie tego terminu, w razie niezłożenia pisma będziemy musieli pieniądze oddać.

Reklama

Z pożyczki mogą skorzystać samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Ze wsparcia mogą skorzystać też firmy, które nikogo nie zatrudniają. Warunkiem jest prowadzenie działalności przed 1 marca 2020 roku. Do tego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nie może przekraczać 2 mln euro. Wspólnicy w spółkach cywilnych mogą występować osobno o wsparcie np. jeżeli spółka cywilna ma 3 wspólników, to każdy może wystąpić po 5 tys. zł pożyczki.

„W ministerstwie słyszymy, że pieniędzy nie zabraknie” – mówi dyrektor PUP Tychy, ale jak podkreśla, bardzo dużo złożonych wniosków ma błędy. „Mnóstwo jest wniosków, które zawiera jakieś błędy lub braki, które trzeba uzupełniać” – mówi Katarzyna Ptak.

Na inne instrumenty wsparcia, które są zależne od spadków obrotu firmy (m.in. dopłata do wynagrodzenia, dofinansowanie do bieżącej działalności) wnioski w tyskim urzędzie pracy można składać do 29 kwietnia. Obecnie około 200 tyskich firm stara się o taką pomoc. Prawdopodobnie od połowy maja ruszy drugi nabór wniosków.

Natomiast wnioski o pożyczki, które następnie będą mogły być umorzone można ciągle składać.

Aktualizacja: dzisiaj na godzinę 16.00 wniosków o pożyczkę jest już około 2 tysięcy.

Reklama