Zima w Tychach / fot. Tychy24.net

Tychy deklarują gotowość na zimę. Czeka 1900 ton soli i 1600 ton piasku, do tego 12 pługo-piaskarek, 18 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, a także 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Gdzie dzwonić żeby zgłaszać potrzebę odśnieżania?

Tak jak przed rokiem, o tyskie drogi zadba konsorcjum Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD. Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę.

Gdzie dzwonić?

Prace służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie miasta, będzie koordynował Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86. Z kolei pod numerem telefonu 501-46-42-46 lub 32/227-70-06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury.

Reklama

W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania.

Standard drogi ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania.

– Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W razie potrzeby przygotowana ilość soli i piasku będzie systematycznie uzupełniana. Akcja zima kosztuje w Tychach rocznie około 5 mln zł.

 

Reklama