Akcja Zima / fot. UM Tychy

Tychy deklarują, że zima nie zaskoczy drogowców. Gdzie dzwonić żeby odśnieżyli? Miasto Tychy – jak podaje tyski magistrat – jest gotowe do zimy. Czeka 14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku.

Akcję Zima w Tychach koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86..

„W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg” – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. „Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania” – dodaje.

Reklama

Do końca tego roku o tyskie drogi dbać będą – tak jak w ubiegłym sezonie – firmy: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD.

„Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Dzięki temu w razie potrzeby np. podczas śnieżycy, możemy reagować natychmiast i wysłać pojazdy w odpowiednie miejsce” – dodaje dyrektor MZUIM.

Dodatkowo dostęp do obsługi programu GPS został zainstalowany w Ośrodku Dyspozycyjnym przy Straży Miejskiej.

Standard drogi ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania. Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

Łącznie w magazynach wykonawców przygotowano 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku. Ta ilość jest systematycznie uzupełniana w miarę zużycia.

Reklama