Tychy mają gorzej niż inne miasta. W listopadzie ruszą ekspresowe linie na lotnisko w Pyrzowicach. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ustaliła cenę biletu na 14 zł za sztukę. Bilet będzie ważny całą dobę we wszystkich środkach komunikacji (autobusy, tramwaje i trolejbusy). Kupimy je za pośrednictwem telefonów, w automatach i u kierowców. Będzie można też dokonać zakupu w ramach Śląskiej Karty Usług Publicznych. Niestety, mieszkańcy Tychów będą mieli problem.

Zarząd GZM wprowadził zmiany w „zintegrowanym systemie taryfowo – biletowym obowiązującym w granicach Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii”. Mają one związek z planowanym na listopad bieżącego roku uruchomieniem stałych, ekspresowych połączeń autobusowych z wybranych miast Metropolii do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

14 złotych będzie kosztował bilet 24 – godzinny. Będzie uprawniał do przejazdu liniami ekspresowymi oraz, tak jak obecnie, autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie całej Metropolii i będzie ważny dobę od momentu jego skasowania. Bilet ulgowy będzie miał wartość 7 złotych.

Reklama

Papierowe bilety będą dostępne w Stacjonarnych Automatach Doładowania Kart ŚKUP, będzie je można kupić u kierowców w pojazdach linii ekspresowych. Bilety w formie elektronicznej będzie można kupować za pośrednictwem telefonu komórkowego oraz Karty ŚKUP.

Przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko będą również możliwe na podstawie długookresowych biletów elektronicznych, które będą dostępne na Karcie ŚKUP.

Cena biletu 30 – dniowego: 180 zł. – normalny, 90 zł. ulgowy

Cena biletu 90 – dniowego: 440 zł – normalny, 220 zł. – ulgowy.

Obecnie poszukiwana jest firma, która zapewni przejazd na lotnisko. Trwa przetarg w tej sprawie – wykonawca musi zapewnić przejazdy nowoczesnymi, niskopodłogowymi i klimatyzowanymi autobusami z dostępem do wi-fi oraz zaopatrzonymi w ładowarki USB. Do przetargu zgłosiło się 5 podmiotów, wszystkie zadeklarowały wprowadzenie na trasy pojazdów wyprodukowanych w tym roku (2018).

Tychy z problemem

Uruchomienie stałych połączeń na lotnisko planowane jest w listopadzie bieżącego roku. Rozkład jazdy będzie dopasowany do siatki połączeń lotniczych. 15 autobusów będzie obsługiwało 4 linie:

Tychy – Katowice – KTW. W przypadku tej linii trasę Tychy – Katowice w większości trzeba będzie pokonać Kolejami Śląskimi, dalej autobusem linii ekspresowej. W godzinach nocnych, gdy składy KŚ nie kursują autobusy, będą wyjeżdżały bezpośrednio z Tychów. Tyszanie jako jedyni będą musieli dojeżdżać do Katowic. Powodem są remonty na odcinku Tychy-Katowice.

Obecnie jest za wcześnie na deklaracje odnośnie tego, czy linia po zakończeniu remontów pomiędzy Katowicami a Tychami będzie jeździła stale do Tychów.

Inne trasy autobusów to:

Katowice – KTW.

Katowice – Sosnowiec – Będzin – KTW.

Gliwice – Zabrze – Bytom– Piekary Śląskie – KTW.

Trwają szczegółowe ustalenia dotyczące ostatecznych wariantów tras przejazdu.

Reklama