Tychy mają ŚKUP, a za bilety można płacić zbliżeniowo kartą w autobusach i trolejbusach. Chociaż system w pewnym momencie w trakcie dzisiejszej konferencji na Dworcu PKP w Tychach odmówił posłuszeństwa, to jednak rozwiązanie jest jak najbardziej przydatne, a inne miasta Górnoślasko-Zagłębiowskiej Metropolii będą musiały czekać lata na podobne rozwiązanie.

We wszystkich autobusach i trolejbusach PKM Tychy możemy już płacić za przejazdy kartami Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), a także kartami płatniczymi, tak jak robimy to w przypadku np. zakupów w sklepie. Tychy to pierwsze miasto GZM z taką możliwością.

Reklama

– Blisko 180 pojazdów w Tychach, autobusów i trolejbusów zostały wyposażone, już raczej nie w kasowniki, a urządzenia, które są automatami biletowymi. Już nie trzeba będzie szukać takiego zewnętrznego automatu czy kiosku – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu GZM. – Będzie można wsiąść, przyłożyć kartę w tej najprostszej wersji i przy wysiadaniu przyłożyć ją jeszcze raz i system sam naliczy nam opłaty w tej podstawowej taryfie, która jest zakodowana w urządzeniach, czyli w taryfie odległościowej – dodaje.

Kontrola biletów będzie odbywała się w ten sam sposób, co płatności. Trzeba będzie przyłożyć kartę do urządzenia kontrolera, które określi czy kupiliśmy bilet czy nie.

Metropolia wykorzystała to, że Tychy są integrowane ze ŚKUP i tym samym rozszerzono możliwości systemu o płatność kartą. Ma tak być we wszystkich gminach GZM. Na to jednak trzeba będzie poczekać.

– Docelowo wszystkie pojazdy obsługujące linie komunikacyjne Metropolii, w ciągu najbliższych kilku lat będą wyposażone w tego typu urządzenia – deklarował Brzezinka.

Przedstawiciel Asseco, firmy, która wdrażała system w Tychach podkreślał, że transakcje są bezpieczne.

– Transakcje są zupełnie bezpieczne, numer karty nie jest prezentowany nigdzie na zewnątrz systemu – mówił Mariusz Szul z Asseco.

W pewnym momencie w trakcie prezentacji odczytu zbliżeniowego z karty, system odmówił posłuszeństwa w jednym kasowniku. Karta nie została odczytana. W kolejnym już nie było tego problemu.

Integracja pojazdów PKM z systemem ŚKUP w Tychach to koszt około 13 mln zł

Przetarg na modernizację systemu dla innych miast Metropolia chce ogłosić w pierwszej połowie tego roku.

Reklama