Trolejbus z Bluesem / fot. UM Tychy

Tychy po raz trzeci biorą udział w Święcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 3 wycieczki dla mieszkańców organizują w Tychach. Powodem święto GZM. W tym roku wydarzenie zaplanowano na 28-30 czerwca. Specjalnie na tę okazję przygotowano trzy wyjątkowe wycieczki.

Święto Metropolii GZM w Tychach – Odczarujmy wielką płytę

Pierwsza wycieczka pt. „Odczarujmy wielką płytę” odbędzie się w sobotę 29 czerwca o godzinie 10.00.

Spacer architektoniczny z Anną Syską, w którego czasie będziecie mogli dowiedzieć się skąd wzięła się wielka płyta, co z niej budowano i w jaki sposób. Spacerując po tyskich osiedlach z lat 70. i 80. XX wieku poznacie historię ich budowania, uwarunkowania projektowe i lokalną specyfikę tyskich osiedli. Uczestnicy spaceru architektonicznego lepiej poznają swoją miejscowość dzięki temu, że dowiedzą się o faktach znanych niekiedy tylko badaczom architektury. Spacer architektoniczny nie będzie zabawą, jednak doświadczenie i ogromna wiedza naszej przewodniczki gwarantują, że informacje będą przekazywane w przystępny sposób okraszony anegdotami.

Reklama

Miejsce: Os. H, Park Jaworek, os.K, kościół Ducha Świętego

Miejsce startu:

Start: Plac Konstytucji

Zakończenie: Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Myśliwska

Rezerwacje:

Rezerwacja biletów mailowo na adres: kierunekgzm@umtychy.pl

Skrzynka pocztowa odbierana w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy poniedziałek, wtorek, środa 7:30-15:30, czwartek: 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30.

Ważne! Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu

Trzecia wycieczka nosi tytuł Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu i rozpocznie się w niedzielę 30 czerwca o godzinie 9.30.

Wycieczka pozwalająca poznać walory architektoniczne oraz infrastrukturę rowerową Tychów. GRA MIEJSKA wykorzystująca istniejący szlak miejski do poznania najciekawszych miejsc i obiektów w mieście. Propozycja samodzielnego poznania Tychów i odkrywania jego tajemnic podczas rozwiązywania zadań w punktach kontrolnych na trasie szlaku. Impreza ma na celu przybliżenie historii budowy nowego miasta Tychy na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz prezentację miasta jako przyjaznego rowerzystom. Zachęca do zapoznania się z opisami przybliżającymi detale architektoniczne odwiedzanych obiektów. Łączy aktywność fizyczną z pozyskiwaniem wiedzy. Odwiedzający będą mieli okazje zobaczyć różne odsłony miasta, od osiedli po tereny zielone. Uczestnicy cały czas biorą udział jadąc rowerami własnymi lub metropolitalnymi.

Miejsce:

Plac Św. ANNY (os. A)

Finał wycieczki na Marinie Kajakowej w OW Paprocany.

Dodatkowe informacje:

Impreza wymagającą umiejętności poruszania się na rowerze w terenie miejskim, przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Sieć ścieżek rowerowych zapewnia bezpieczne przemieszczanie się po mieście.

Rezerwacje:

rezerwacja biletów mailowo na adres: kierunekgzm@umtychy.pl

Skrzynka pocztowa odbierana w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy poniedziałek, wtorek, środa 7:30-15:30, czwartek: 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30.

Ważne! Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Trolejbusem z blusem

Kolejna wycieczka to wyjątkowy przejazd Trolejbusem z bluesem. Wydarzenie odbędzie się 30 czerwca 2024 roku.

Tychy to jedno z trzech miast w Polsce i jedyne na Śląsku, po którym jeżdżą trolejbusy. Specjalnie na Święto Metropolii GZM uruchomiony zostanie kurs, którym będzie można podróżować po Tychach, jednocześnie słuchając muzyki na żywo i opowiadań o Ryśku Riedlu, który przez lata był związany z naszym miastem. Trolejbus będzie oklejony grafiką związaną z muzykiem, w środku pojawią się zdjęcia, klimat muzyczny zapewni Maciej Lipina – muzyk i aktor wcielający się w postać Ryszarda Riedel w spektaklu „Skazany na Bluesa”, a Marcin Sitko – autor książek „Rysiek Riedel we wspomnieniach” tom I i II, będzie przewodnikiem po Tychach śladami Riedla.

Wśród proponowanych gości znajdą się osoby współpracujące z Ryśkiem Riedlem i znające go z lat młodości: Kazimierz „Filo” Galaś (autor tekstów dla zespołu Dżem, autor „Czerwony jak cegła”, „Jesiony”, czy „Ballada o dziwnym malarzu”), Mirosław Bochenek (autor tekstów dla zespołu Dżem między innymi „Autosajder”), Mirosław Bieniek (podróżnik, autor książek,gawędziarz,przyjaciel Ryszarda Riedla z lat młodości).

Daty i godziny:

Wycieczka 1: 10:00 – 11:30

Wycieczka 2: 12:00 – 13:30

Wycieczka 3: 14:00 – 15:30

Wycieczka 4: 16:00 – 17:30

Miejsce:

1. Przystanek – Dworzec PKP – start wycieczki

2 Przystanek – Dom Kultury „Górnik”

3. Przystanek – Pub „Pod Jesionami”

4. Przystanek – Biblioteka oraz pomnik Ryśka Riedla (przy alei Niepodległości)

5. Przystanek – blok przy ul.Filaretów (miejsce rodzinne Ryszarda Riedla, mural)

6. Przystanek – Dworzec PKP – koniec wycieczki

Rezerwacje:

rezerwacja biletów mailowo na adres: kierunekgzm@umtychy.pl

Skrzynka pocztowa odbierana w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy poniedziałek, wtorek, środa 7:30-15:30, czwartek: 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30.

Ważne! Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Reklama