Orew / fot. UM Tychy

Tychy zakończyły 12 mln inwestycję. Już ją otwarto. Chodzi o nową część Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przy al. Niepodległości 90 w Tychach. Co znalazło się w nowej przestrzeni? N.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Rozbudowa była od dawna wyczekiwana przez rodziców dorosłych niepełnosprawnych. Do tej pory w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW mogły przebywać osoby tylko do 25-roku życia, pojawiał się więc problem co zrobić z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi.

„Nasza placówka od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 52 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 25 to niepełnosprawni dorośli, którzy do tej pory korzystali ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Od września osoby te będą przebywać w naszym ośrodku przy al. Niepodległości” – mówi dyrektor Renata Zając, dyrektor OREW w Tychach.

Reklama

Dodatkowo w OREW-e znajduje się także punkt wczesnej interwencji. Rocznie trafia do niego ok. 150 dzieci w wieku od 0-7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem wystąpienia tych zaburzeń. Działalność ośrodka jest bezpłatna dla podopiecznych. Ośrodek utrzymuje się z dotacji celowych, które starczają jedynie na bieżące potrzeby.

W ramach inwestycji opiewającej na ponad 12 mln złotych dobudowano nowe parterowe skrzydło budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W nowej przestrzeni znalazły się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Wyremontowano także elewację istniejącego budynku, a w ogrodzie ośrodka powstała spacerowa ścieżka z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Wokół ośrodka pojawiły się także nowe nasadzenia – drzewa i krzewy.

Reklama