Tychy to miasto, które zaraz po Warszawie i Poznaniu chyba najbardziej docenia komunikację miejską. Tychy na transport publiczny, wydają więcej niż np. Katowice zarówno kwotowo jak i w stosunku do swojego budżetu. W przeliczeniu wydatków na mieszkańca, też wypadamy bardzo dobrze. 

Ranking wydatków miast na transport publiczny przygotował portalTransportu-Publiczny.pl. W zestawieniu porównano dane z ponad 30 miast na terenie całego kraju. Pod uwagę wzięto pieniądze wydawane na zakup usług transportu publicznego (tzw. wydatki bieżące w 2018 roku), czyli kwoty, które płaci miasto przewoźnikowi. Nie brano pod uwagę wydatków inwestycyjnych.

Przykładowo Warszawa na finansowanie transportu publicznego wydaje prawie 16 procent swojego budżetu i jest liderem w zestawieniu, Poznań 12 procent, Gdańsk, Gdynia, Łódź i Tychy 10 procent, a Katowice zaledwie 4 procent i są w ogonie stawki. Podobnie zresztą jak wydające procentowo tyle samo Bytom i Częstochowa.

Reklama

Biorąc pod uwagę konkretne kwoty, te robią wrażenie. Przykładowo Warszawa wydaje ponad 2,7 mld zł na transport zbiorowy, Poznań ponad 478 mln zł, Łódź ponad 420 mln zł, Tychy ponad 95 mln zł. Katowice ponad 94 mln zł, ale sam budżet mają przeszło dwa razy większy niż Tychy.

Katowice w 2018 roku dysponują w sumie 2,3 mld zł, a Tychy niespełna miliardem. Tutaj warto zauważyć, że Warszawa ze swoim kolosalnym dochodzącym prawie do 18 mld zł budżetem, wydaje rocznie na bieżące funkcjonowanie transportu publicznego przeszło dwa razy tyle, ile wynosi całkowity budżet miasta Tychy.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca (dane ludności za 2017 rok) Warszawa ciągle wiedzie prym wydając na transport publiczny prawie 1,6 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca (ponad 1,7 mln mieszkańców). Drugi w takim zestawieniu jest Poznań (ponad 540 tys. mieszkańców)  wydający 855 zł, a trzecie Tychy 747 zł (ponad 128 tys. mieszkańców). Katowice plasują się mniej więcej w środku zestawienia z kwotą nieco ponad 317 zł na mieszkańca (298 111 mieszkańców – dane za 2017 rok).

Na samym końcu takiego zestawienia znajduje się Zielona Góra wydając ponad 125 zł na mieszkańca, przed nią są śląskie miasta Gliwice ponad 139 zł, Ruda Śląska ponad 142 zł i Bielsko-Biała ponad 149 zł.

Reklama