Oczyszczacz powietrza i dzieci / fot. UM Tychy

Tyskie przedszkola dostaną oczyszczacze powietrza, których miasto nie chciało  kupić i nie kupiło. Do Tychów maszyny poprawiające jakość powietrza dotrą za sprawą Urzędu Marszałkowskiego.

Jeszcze w 2018 roku radny Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną Dariusz Wencepel wnioskował o zakup oczyszczaczy powietrza do tyskich przedszkoli. Wtedy miasto nie powiedziało jednoznacznie nie, ale urzędnicy wycenili, że wyposażenie 22 przedszkoli miejskich to byłby koszt 300 tys. zł.

– Przed wydatkowaniem takiej kwoty musimy się upewnić, że osiągniemy efekt, na którym nam zależy – podkreślał w lutym 2018 roku wtedy wiceprezydent Miłosz Stec. Co ciekawe, w tym samym czasie radni przeznaczyli 200 tys. zł na nagrody dla hokeistów, a radny Wencepel przypominiał, że miasto buduje strzelnicę golfową za 1,5 mln zł.

Reklama

Według radnego STNMO wydatek 300 tys. zł budżet miasta byłby w stanie udźwignąć. – To nie jest duża kwota, biorąc pod uwagę, że budżet miasta to prawie miliard złotych – mówił nam w zeszłym roku Dariusz Wencepel.

11 oczyszczaczy

Dzisiaj miasto Tychy poinformowało, że do 3 tyskich przedszkoli trafi w sumie 11 oczyszczaczy powietrza. Te zostały zakupione w ramach programu „Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”, który realizuje Urząd Marszałkowski, tym kieruje były tyski radny i były prezes STNMO Jakub Chełstowski.

– Wśród zakwalifikowanych znalazły się 3 tyskie przedszkola: Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach, Przedszkolne nr 18 im. Juliana Tuwima w Tychach i Przedszkole nr 2 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Tychach. Placówki te otrzymały oczyszczacze powietrza: Przedszkole nr 10 – 5 sztuk, Przedszkole nr 18 – 3 sztuki i Przedszkole nr 2 w ZSP 1 również 3 sztuki – mówi Dorota Gnacik,  dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty.

Celem realizowanej kampanii jest rozwijanie świadomości ekologicznej związanej z zanieczyszczeniem powietrza m.in. poprzez zaktywizowanie nauczycieli przedszkolnych w zakresie tematyki antysmogowej, tj. zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza, sposobów zapobiegania niskiej emisji i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia oraz podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

Przedszkola biorące udział w kampanii wezmą także udział w konkursie na scenariusz zajęć dla dzieci o tematyce dotyczącej zanieczyszczenia powietrza oraz w konkursie na przedstawienie teatralne.

W sumie jak się okazało program Urzędu Marszałkowskiego to był strzał w dziesiątkę. Wystartowało w nim ponad 460 placówek, oczyszczacze powietrza otrzyma 121 przedszkoli w regionie. Sfinansował je Śląski Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.