Klawiatura od komputera

Oszuści z Tychów i Rybnika prowadzili fałszywy sklep internetowy kidparadise.pl. Około tysiąc osób zostało poszkodowanych w wyniku jego działalności. Zapłaciły za towar, ale nigdy go nie otrzymały. Sklep był zarejestrowany na tzw. słupy. Gdy klienci logowali się, do podrobionych systemów rozliczeniowych, oszuści uzyskiwali ich dane do bankowości elektronicznej.

„Śledczy ustalili także, iż środki pieniężne pozyskane przy wykorzystaniu kont bankowych założonych na podstawione osoby, były transferowane na kolejne rachunki bankowe, a następnie wypłacane w bankomatach na terenie całego kraju. Część pieniędzy była również przekazywana na giełdy kryptowalut. Miało to na celu utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia, jak również wykrycia oraz ustalenia miejsca ich przechowywania” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. „Straty związane z działaniem sklepu oszacowano na kwotę ponad 170 tysięcy złotych. W wyniku czynności funkcjonariusze zabezpieczyli liczne nośniki pamięci, telefony komórkowe, dokumenty, karty SIM oraz dokumentację bankową – w tym paragony dotyczące wypłat w bankomatach i bitomatach” – dodaje.

Policja ciągle szuka poszkodowanych w wyniku działania fałszywego sklepu internetowego kidparadise.pl. Osoby proszone są o przesyłanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Reklama

Cała czwórka została aresztowana na 3 miesiące. Zarzuca im się udział w grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa, kradzież z włamaniem z rachunków bankowych oraz hacing.

Decyzją Sądu zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy, a przedstawione zarzuty obejmują między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa, kradzież z włamaniem środków z rachunków bankowych oraz hacking.

Policja i Prokuratura apelują, aby zachować ostrożność przy dokonywaniu zakupów – weryfikować wiarygodność sklepu internetowego i zwracać uwagę na adres strony internetowej przy dokonywaniu płatności online.

 

Reklama