Dzieci w Tychach / fot. Tychy24.net

Tyszanie złożyli już ponad 2 tys. wniosków o świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski od 1 lipca do 30 listopada. W regionie wpłynęło już ponad 71 tys. wniosków.

W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. To jednorazowe wsparcie dla uczących się dzieci.

„Zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. Od 1 lipca do poniedziałku (5.07), do godz. 14.30,  do ZUS wpłynęło ponad 562 tysiące wniosków od rodziców i opiekunów dzieci szkolnych w całym kraju, natomiast z terenu województwa śląskiego tych wniosków jest już ponad 71 tysięcy” – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Reklama

Z miasta Rybnika do ZUS wpłynęło ponad 2,3 tys. wniosków za 3,4 tys. dzieci, z powiatu rybnickiego tych wniosków jest 1,1 tys., natomiast z Jastrzębia Zdroju do ZUS wpłynęło 1,4 tys. wniosków za około 2 tys. dzieci, z terenu powiatu wodzisławskiego – 2,4 tys. wniosków, które objęły wsparciem 3, 4 tys. uczniów, z Żor 1,1 tys. wniosków, a z powiatu raciborskiego – 1,4 tys. wniosków.

Jeśli chodzi o powiat pszczyński tych wniosków do poniedziałku wpłynęło ponad 1,7 tys., z powiatu mikołowskiego – 1,8 tys. wniosków, bieruńsko-lędzińskiego – 960 wniosków, a z miasta Tychy 2,4 tys. wniosków.

Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, a od tego roku jego obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), informacje na temat tego wniosku i jego obsługi znajdzie na portalu PUE ZUS, w tym także wezwanie do uzupełnienia wniosku lub dołączenia niezbędnych dokumentów oraz decyzję przyznającą świadczenie bądź decyzję odmowną” – przypomina rzeczniczka.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.

W wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start”.  Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS, którzy już rozpoczęli dyżury w urzędach w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Katowicach, Radzionkowie, Żorach, a także w urzędach miast i gmin, np. w Poczesnej, Istebnej, czy Żarnowcu. Szczegółowe informacje, gdzie są mobilne punkty ZUS, w których będzie możliwość założenia PUE oraz uzyskania wsparcia pracownika ZUS w celu złożenia elektronicznego wniosku o świadczenie 300 plus dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce Program Dobry Start w pliku „Dyżury Dobry Start”.

Reklama