Utrudnienia / fot. MZUiM Tychy

Utrudnienia na drogach w Tychach. W 5 lokalizacjach zwężenia. Będą montować kamery. Dzisiaj tj. 7 czerwca i w czwartek 9 czerwca w 5 lokalizacjach na drogach krajowych w rejonie Tychów będą występowały zwężenia w jezdni. Powodem jest montaż kamer w ramach systemu ITS. Podobne prace wykonane zostaną w przyszłym tygodniu od 13 do 18 czerwca. „Są to ostatnie tak poważne utrudnienia związane z budową systemu ITS” – przekonuje miasto.

We wtorek, 7 czerwca, roboty prowadzone będą w dwóch lokalizacjach:
– na DK44 (ul. Mikołowska) w rejonie granicy Tychów z Mikołowem – kierunek Oświęcim, kierunek Mikołów
oraz
– na DK44 (ul. Turyńska) blisko granicy z Bieruniem – kierunek Mikołów, kierunek Oświęcim.

W czwartek, 9 czerwca, roboty prowadzone będą w trzech miejscach:
– na DK 1 w rejonie granicy Tychów z Kobórem – kierunek Katowice, kierunek Bielsko-Biała
– na DK 86 w rejonie węzła Boya Żeleńskiego – kierunek Cieszyn, kierunek Katowice
– na S1 – kierunek Cieszyn, kierunek Mysłowice

Reklama

We wszystkich przypadkach roboty mają potrwać około kilku godzin. Na czas prowadzenia prac, droga zostanie zawężona – zamknięty zostanie jeden pas ruchu. Gdy wykonawca zakończy roboty z jednej strony drogi, przeniesie się na pas przeciwny.

Podobnych utrudnień należy spodziewać się także pomiędzy 13 a 18 czerwca. Roboty będą prowadzone zgodnie z harmonogramem:

– 13-06 – DK44 (ul. Turyńska) blisko granicy z Bieruniem – kierunek Mikołów
– 14.06 – DK 86 w rejonie węzła Boya Żeleńskiego – kierunek Cieszyn
– 15.06 – DK 1 na granicy miasta Tychy z Kobórem – kierunek Katowice
– 17.06 – S1 kierunek Cieszyn
– 18.06 – DK44 (ul. Mikołowska) w rejonie granicy Tychów z Mikołowem- kierunek Oświęcim

Pozwoli to wykonawcy na montaż czujników ruchu i pętli indukcyjnych w obrębie stacji ważenia pojazdów. Wszystkie podane terminy uzależnione są od pogody i w wypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą ulec zmianie. Znaczenie mogą mieć też czynniki niezależne wynikające z procesu budowy. O ewentualnych zmianach MZUiM będzie informował w odrębnych komunikatach.

Są to ostatnie tak poważne utrudnienia w ramach budowy Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem.

„Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – mówi Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. „W trakcie wdrażania takiego nowoczesnego rozwiązania, jakim jest system ITS, tych utrudnień nie da się uniknąć. Chcę uspokoić, zbliżamy się do końca prac. Pamiętajmy, że w efekcie dzięki systemowi ITS, który będzie zarządzał ruchem w naszym mieście, podniesie się jakość poruszania się po Tychach. Będziemy jeździć płynniej, a także wzrośnie poziom bezpieczeństwa na drogach. ITS zapewni sprawne zarządzanie ruchem drogowym zwłaszcza w czasie jego dużego natężenia” – dodaje.

Prace nad budową systemu ITS mają potrwać do końca czerwca. To oznacza, po pierwsze: koniec utrudnień drogowych, a po drugie: wszystkie elementy systemu zaczną działać i komunikować się między sobą. Od tego momentu rozpocznie się kolejny bardzo ważny etap, czyli procesu kalibracji systemu ITS. Innymi słowy, system zacznie „uczyć się” jak reagować w konkretnych przypadkach.

„Musimy zebrać dane niezbędne do prawidłowego działania systemu oraz skoordynować ze sobą skrzyżowania tak, żeby jadąc z przepisową prędkością, nie trzeba było zatrzymywać się na każdych światłach. To okres przejściowy. Planowo kalibracja ma potrwać do końca 2022 roku. Wówczas przyjdzie czas na efekty i ocenę systemu ITS” – wyjaśnia rzecznik MZUiM.

Reklama