Książki w Mediatece / fot. Tychy24.net

W tyskiej Mediatece na al. Piłsudskiego można wypożyczać filmy i to nawet na 4 tygodnie. To jednak nie wszystko, dzieciom książki opisuje też komputer.

Biblioteka Główna – znana bardziej tyszanom pod nazwą Mediateka ostatnio pochwaliła się pierwszym w Polsce książkomatem. To połączenie paczkomatu i bankomatu – z tym, że zamiast pieniędzy i paczek możemy przez całą dobę wypożyczać i zwracać książki.

Czytaj również: W Tychach można automatycznie oddać i wypożyczyć książki. W Mediatece uruchomiono książkomat

Reklama

To jednak nie wszystko co ma do zaoferowania tyska biblioteka. Od niedawna można też wypożyczać filmy i to aż na 4 tygodnie. Zbiór produkcji na płytach DVD to obecnie 120 filmów – sukcesywnie będzie ich coraz więcej.

Uruchomiono także wypożyczanie nocne i weekendowe. Mieszkańcy mogą na noc wypożyczać książki z czytelni, a na weekend magazyny i książki, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.

To jednak nie wszystko. Dzieci w tyskiej Mediatece, które nie potrafią jeszcze czytać, mogą skorzystać z komputera, który opisze im zawartość danej książki.

– Dzieciopak jest to katalog dla dzieci, który w przystępny dla nich sposób przedstawia im książki – wyjaśnia Józefa Noras z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Maluch wybiera w prosty sposób daną książkę, następnie klika odpowiednią ikonę, a lektor czyta krótki opis książki. Dalej dziecko może ją wypożyczyć i w domu przeczytać przy udziale oczywiście rodziców.

Reklama