Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach / fot. Tychy24.net

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym powstanie szpital polowy. O tym, że katowicki obiekt jest brany pod uwagę pisaliśmy kilka dni temu. Oficjalnie potwierdził to premier. W obiekcie konferencyjnym przy Spodku w Katowicach powstać może nawet 500 łóżek covidowych dla pacjentów z całego regionu. To tam w razie potrzeby będą trafiali mieszkańcy Tychów.

Z danych na wczoraj na Śląsku mieliśmy 1468 dostępnych łóżek covidowych z czego 945 jest zajęte. Liczba łóżek z respiratorami to 108 z czego wykorzystanych jest 86.

O tym, że katowicki obiekt MCK stanie się szpitalem polowym, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rząd takie tymczasowe jednostki powołuje w każdym z województw – podobny powstaje już na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Reklama

„Dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów – to kluczowe kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala” – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Specjalny zespół, w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy. I przede wszystkim pod uwagę brane są rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

„Duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.), jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu medycznego” – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował.

„Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się zorganizować tymczasowy szpital tak, aby mógł zapewnić należytą pomoc i opiekę chorującym pacjentom” – podkreśla wojewoda.

Reklama