W sobotę w Tychach odbędzie się Piknik Edukacyjny. Będą atrakcje dla dzieci, nagrody i dużo dobrej zabawy. W siedzibie tyskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy al. Jana Pawła II 3 w Tychach, zaplanowano wydarzenie dla dzieci i młodzieży. W najbliższą sobotę – 23 października – odbędą się konkursy z nagrodami, pojawią się symulatory – w tym ten dachowania – swoje pojazdy zaprezentuje policja oraz straż pożarna. Wydarzenie jest bezpłatne.

To ma być jedno z większych tegorocznych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla dzieci przewidziano sporo konkursów – do wygrania będą m.in. plecaki do szkoły, hulajnogi zwykłe, a także hulajnoga elektryczna. Będzie można dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy, przejść próbny egzamin na prawo jazdy, pojawi się mini miasteczko ruchu drogowego czy symulatory techniki jazdy – samochodem i motocyklem.

Tyski WORD to jedna z lepiej wyposażonych placówek w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Reklama

„Poprawa bezpieczeństwa na drogach to nasz absolutny priorytet. Właśnie z tą myślą w lipcu ubiegłego roku w Tychach powołaliśmy Regionalne Centrum Promocji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Centrum zostało wyposażone m.in. w nowoczesne symulatory dachowania i zderzeń. Podczas zajęć każdy może doświadczyć symulacji dachowania pojazdu w fabrycznym volvo. To samo dotyczy symulatora zderzeń – w bezpieczny sposób można się przekonać jakie siły działają na kierowcę i pasażerów podczas zderzenia pojazdu. Na najmłodszych czeka wirtualny tunel. To absolutny hit – dzieci w technologii 3D mogą korzystać z wirtualnych dróg, chodników i przejść dla pieszych. Super zabawa i oczywiście nauka, jak bezpiecznie radzić sobie na drodze” – mówi marszałek Jakub Chełstowski, jednocześnie Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. „Na miejscu będzie można także skorzystać z symulatora jazdy motocyklem. Ośrodek służy także seniorom. Z myślą o nich zostały zakupione między innymi urządzenia do kontroli czasu reakcji na drodze” – dodaje.

Sobotni piknik rozpocznie się o godzinie 10.00 potrwa do 16.00. W zależności od pogody odbędzie na zewnątrz lub całkowicie w budynku tyskiego WORD.

„Na najmłodszych poza wiedzą teoretyczną i praktyczną, a także zabawą, której na naszym wydarzeniu nie zabraknie, będą czekały także konkursy. Można wygrać plecaki pełne niespodzianek – mamy ich około setki, do tego hulajnogi – zwykłe i elektryczna. Rozdawane będą także odblaski dla najmłodszych” – mówi Janusz Frietag, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Na terenie Tychów takie wydarzenia są potrzebne, przekonuje Anita Skapczyk, tyska radna. Powodem jest coraz większa liczba mniej chronionych uczestników ruchu drogowego.

„W Tychach mamy mnóstwo dróg rowerowych i ciągle rosnącą liczbę rowerzystów i użytkowników hulajnóg – w tym tych elektrycznych. Dlatego tego typu wydarzenia są nieocenioną szansą na edukację dzieci i młodzieży przez zabawę, a jednocześnie pokazania im jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – powiedziała nam tyska radna Anita Skapczyk.

Wydarzenie patronatem medialnym objęło Tychy24.net.

PROGRAM GODZINOWY:

  • 10:00 – UROCZYSTE OTWARCIE – ROZPOCZĘCIE PIKNIKU EDUKACYJNEGO
  • 10:15 – 16:00 – ZAJĘCIA W SALACH EDUKACYJNYCH DLA UŻYTKOWNIKÓW DRÓG (+ Badanie czasu reakcji, alkogogle, symulatory jazdy)
  • 10:30 – 15:30 – STANOWISKA PROFILAKTYCZNE: WORD STRAŻY POŻARNEJ, POLICJI, INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO, PRÓBNE (TEORETYCZNE) EGZAMINY NA PRAWO JAZDY.
  • 11:00 – 15:00 – KONKURS ROWEROWY ORAZ POKAZ POJAZDÓW ZABYTKOWYCH  (W ZALEŻNOŚCI OD POGODY)
  • 12:00 – 13:00 – KONKURS ZE ZNAJOMOŚCI PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO – GŁÓWNA NAGRODA -> HULAJNOGA ELEKTRYCZNA
  • 13:00 – 14:30 – ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
  • 15:30 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSÓW I ROZDANIE NAGRÓD
  • 16:00 – ZAKOŃCZENIE
Reklama