Pieszy w Tychach / fot. Tychy24.net

W trakcie akcji „Bezpieczny Pieszy” w Tychach policja karała kierowców. Ich główne przewinienia to zbyt szybka jazda w pobliżu przejścia dla pieszych, wynika z policyjnych danych.

Akcja „Bezpieczny Pieszy” ma poprawić docelowo bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

„Na celowniku byli piesi oraz rowerzyści, a także ci kierujący, którzy popełniają rażące względem nich wykroczenia. Podczas działań policjanci ujawnili łącznie 51 wykroczeń, które głównie dotyczyły przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto mundurowi obsłużyli 6 kolizji drogowych” – informuje tyska policja.

Reklama

Przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych może mieć fatalne skutki, podobnie jak sytuacje, gdy jeden pojazd zatrzymuje się przy przejściu, a jadący drugim pasem tego nie robi.

Kilka lat temu mieliśmy w Tychach makabryczny wypadek na ulicy Towarowej, gdzie zginęła dwójka małych dzieci przechodzących przez jezdnię pod opieką matki. Od tego czasu zlikwidowano przejście dla pieszych w tym rejonie i przeniesione je na rondo, zmieniono też położenie przystanków.

Tyska policja przypomina:

„Pamiętaj!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Przypominamy również, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej.

Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, co zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności”

Reklama