Chodnik / fot. Tychy24.net

W Tychach dzisiaj kierowcy na cenzurowanym. Będą mandaty. Przez cały dzień dzisiaj trwa akcja „Bezpieczny pieszy” na terenie Tychów. To oznacza wzmożone kontrole przy przejściach dla pieszych. To tam dochodzi do najbardziej niebezpiecznych wypadków. 

„Kierowcom przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Pieszym natomiast przypominamy, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się, nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony, a przede wszystkim nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, jednak podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń” – informuje tyska policja. 

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca m.in. ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) ma pieszy przebywający na przejściu dla pieszych i wchodzący na nie. Taki zapis zmusza kierowców do zmniejszania prędkości w pobliżu przejść, przy których idą ludzie.

Reklama

Nowe przepisy, oprócz dodatkowych przywilejów, nakładają na pieszych zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Reklama