/ fot. UM Tychy

W Tychach można wypożyczyć ebooki, audiobooki oraz synchrobooki. Do tego czytniki elektronicznych książek. To już druga wirtualna platforma dostępna dla tyskich czytelników. 

Twoja Wirtualna Biblioteka: Legimi

Od 1 lutego 2023 roku, w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego „Twoja Wirtualna Biblioteka” Miejska Biblioteka Publiczna umożliwia darmowy dostęp do ebooków, audiobooków oraz synchrobooków w serwisie Legimi. Platforma oferuje codziennie nowe tytuły, bestsellery, nowości oraz multimedialne publikacje najpopularniejszych autorów, które można odtwarzać poprzez dedykowaną aplikację na tabletach, smartfonach, komputerach oraz e-czytnikach.

Reklama

Czytelnicy, którzy chcą korzystać z Legimi na komputerze mogą skorzystać z aplikacji.

Aby otrzymać dostęp do Legimi należy wykonać następujące kroki:

  • pobrać kod osobiście w Czytelni Głównej lub mailowo, pisząc na adres czytelnia@mbp.tychy.pl i podać swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej
  • wejść na stronę www.legimi.pl/bs_katowice/
  • wprowadzić otrzymany kod
  • założyć konto lub zalogować się na swoje konto, jeśli już je posiadasz
  • korzystać bez ograniczeń przez 30 dni od momentu aktywacji kodu.

Po wygaśnięciu dostępu czytelnicy mogą pobrać następny miesięczny kod. W trakcie realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego 2023 Twoja Wirtualna Biblioteka – Legimi w każdym miesiącu kalendarzowym będzie wydawane 300 kodów.

Dane kontaktowe Czytelni Biblioteki Głównej: 32 438 04 70, czytelnia@mbp.tychy.pl

EmpikGo

Od maja 2022 roku czytelnicy MBP Tychy mogą korzystać z dostępu do ponad 50 000 e-booków oraz audiobooków w serwisie Empik Go. Platforma oferuje także podcasty oraz produkcje oryginalne Empik Go. Dostęp jest możliwy poprzez aplikację na urządzeniach mobilnych, w tym na czytnikach e-booków.

Aby skorzystać z usługi, należy zgłosić się osobiście do Czytelni Głównej  (al. Piłsudskiego 16) lub napisać e-mail (czytelnia@mbp.tychy.pl) i podać swoje imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.

Zasady korzystania znajdują się na stronie MBP Tychy.

Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Wypożycz czytnik ebooków

Czytniki dostępne są w Czytelni Multimedialnej w Bibliotece Głównej (al. Piłsudskiego 16). Z usługi wypożyczania czytników mogą korzystać czytelnicy MBP Tychy posiadający kartę biblioteczną. Jedna osoba może wypożyczyć 1 czytnik, na 28 dni z możliwością trzykrotnego przedłużenia, gdy nie ma na niego rezerwacji. Za wypożyczenie czytnika biblioteka pobiera kaucję zwrotną w gotówce lub kartą płatniczą w wysokości 100 zł.

Zasady wypożyczania czytników znajdują się na stronie mbp.tychy.pl. 

Biblioteka IBUK Libra

Tyska biblioteka umożliwia swoim czytelnikom darmowy dostęp do prawie 8000 ebooków w serwisie IBUK Libra. Znaczna część elektronicznego księgozbioru przeznaczona jest dla studentów i pracowników naukowych (prawo, medycyna, nauki społeczne, ekonomiczne, humanistyczne, techniczne). Ponadto wśród e-książek znajdują się publikacje z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, literatury dla dzieci i młodzieży, a także poradniki i słowniki. Dostęp do serwisu jest możliwy poprzez przeglądarkę internetową.

Aby otrzymać dostęp do IBUK Libra należy:

  • pobrać kod w swojej bibliotece lub mailowo, pisząc na adres czytelnia@mbp.tychy.pl, podać swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej (trzeba być zarejestrowanym czytelnikiem)
  • wejśćna stronę https://libra.ibuk.pl
  • postępować zgodnie z instrukcją dostępną na stronie Libra

Informacje pod numerem telefonu: 32 438 04 70.

Academica Wypożyczalnia

Academica jest cyfrową wypożyczalnią publikacji naukowych pod auspicjami Biblioteki Narodowej w Warszawie. To nic innego jak elektroniczna wersja wypożyczeń międzybibliotecznych.

Bezkosztowa, szybsza i wydajniejsza niż tradycyjna. Można zyskać bezpłatny dostęp do ponad 2 milionów cyfrowych wersji książek i czasopism, w większości chronionych prawem autorskim.

Co należy zrobić, aby zyskać do niej dostęp? Jedyny warunek to zapis do tyskiej Biblioteki Głównej oraz konieczność korzystania z zasobów platformy Academica wyłącznie na miejscu, na specjalnym terminalu w Czytelni Naukowej.

Reklama