Przejścia dla pieszych w Tychy / fot. UM Tychy

W Tychach od 2003 roku liczba samochódów znacząco wzrosła. Spadła liczba wypadków – wynika z danych przedstawionych przez tyski magistrat. Jak wyglądają liczby?

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach porównał sytuację w 2003 roku i tą w 2021 roku na tyskich drogach. Jakie są wnioski tyskich urzędników?

Aktualnie na tyskich tablicach rejestracyjnych porusza się około 111 tysięcy pojazdów.

Reklama

„Choć liczba samochodów wzrosła od 2003 roku o 144%, liczba zdarzeń drogowych pozostała na tym samym poziomie, a liczba kolizji wzrosła tylko o 14%. Znacząco zmalała liczba wypadków (o 85%), wypadków z udziałem pieszych (o 90%) oraz ofiar śmiertelnych (o 86%)” – poinformował tyski magistrat. 

„Od kilkunastu lat razem z moimi współpracownikami podejmujemy działania poprawiające bezpieczeństwo w naszym mieście. Dane pokazują, że nasza praca przynosi efekty. Mimo znacznego wzrostu liczby pojazdów, wszyscy uczestnicy ruchu, zwłaszcza piesi, mogą czuć się bezpieczniej. Jest mniej wypadków i mniej ofiar śmiertelnych  – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. W Tychach poprawiono m.in. bezpieczeństwo w rejonie przejść lda pieszych, pojawiły się azyle, wysepki i lepsze oświetlenie. 

 W Tychach realizowane jest także wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem, który w teorii ma usprawnić komunikację w mieście i też poprawić bezpieczeństwo.