W obecności władz miasta, województwa, rodziców i co najważniejsze dzieci – dzisiaj tj. 1 września oficjalnie inaugurowano rok szkolny w Tychach. Uroczystość odbyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Oświęcimskiej. Szkoła to teraz już nie tylko podstawówka, bo oficjalnie otworzyła dwie klasy licealne i bursę dla uczniów spoza Tychów.

W roku szkolnym 2021/2022 ponad 14 tys. dzieci będzie się uczyło w tyskich szkołach. Ponad 10 tys. w podstawówkach. Do samej Szkoły Mistrzostwa Sportowego będzie uczęszczało około 400 uczniów.

„Cieszę się, że z tymi uśmiechami na twarzach dzieci rozpoczynamy ten rok” – mówił marszałek Jakub Chełstowski i dodał, że ma nadzieję, iż pod koniec czerwca przyszłego roku również z uśmiechami na twarzach dzieci ten rok zakończą. Podkreślił, że jego zdaniem – szkoły w regionie są gotowe na wyzwania związane z pandemią. Ważna jest jednak skala zakażeń.

Reklama

„Na razie rok do roku jest dość spokojnie, ale oczywiście będziemy patrzeć do końca września jak te wskaźniki będą szły i w jakich regionach, no i będziemy czekali na dyspozycje strony rządowej” – dodał.

Prawie 400 uczniów SMS Tychy

W 2017 roku SMS Tychy zadomowiła się w biurowcu na ulicy Oświęcimskiej. Obecnie adoptowano pomieszczenia hotelu na potrzeby powstających dwóch klas licealnych.

„Mamy dwie klasy o profilu hokej i piłka nożna, te dwie klasy nam na razie w zupełności wystarczają” – powiedział nam Marcin Kuśmierz, prezes Akademii Piłki Nożnej SMS Tychy. W podstawówce dzieci trenują w piłce nożnej, akrobatyce, judo, hokeju i golfie.

Szkoła po 4 latach działalności ma blisko 400 uczniów – w tym 41 osób w liceum. 10 uczniów na początek będzie mieszkało w bursie. To uczniowie, którzy na co dzień mieszkają poza Tychami. Docelowo miejsce znajdzie tam 35 uczniów.

„Żeby podnieść poziom sportowy klas musimy ściągać uczniów również z okolicznych miejscowości” – tłumaczył Kuśmierz. Bursa będzie funkcjonowała od poniedziałku do piątku – znajdą tam miejsce na początek uczniowie zza Bielska-Białej, Jaworzna etc. Natomiast około 70 procent uczniów szkoły to są mieszkańcy Tychów.

Marcin Kuśmierz w nowo otwartej klasie licealnej / fot. Tychy24.net

W trakcie inauguracji roku szkolnego dzieci otrzymały prezenty od władz województwa i Stadionu Śląskiego, były też pokazy akrobatyki i judo.

Wiceprezydent Tychów, Maciej Gramatyka chwalił powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. „To nie jest do końca tak, że to jest tylko szkoła prywatna. Ona jest prywatna ale też jest finansowana z subwencji oświatowej, czyli z budżetu miasta Tychy – stwierdził.

Dzisiaj w Tychach rok szkolny rozpoczęło 14 623 uczniów. Do 23 szkół podstawowych poszło łącznie ponad 10 tys. uczniów, z czego 1220 uczniów do klas pierwszych. Naukę w 4 działających w Tychach liceach ogólnokształcących rozpocznie 2015 uczniów (do klas pierwszych pójdzie 524 uczniów). Do 6 techników będzie uczęszczało w tym roku 2005 uczniów (w tym w klasach pierwszych 460 uczniów).

Reklama