Przekazanie kluczy do mieszkań w CUS / fot. UM Tychy

W Tychach otworzyli warte 7 mln zł Centrum Usług Społecznych. Tam m.in. mieszkania chronione dla około 22 osób, 5 mieszkań komunalnych, oraz filia Klubu Seniora i Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”. Adaptacja obiektu przy ulicy Edukacji 11 kosztowała w sumie 7 mln zł.

–  W pięciu lokalach komunalnych, trzech 1-pokojowych oraz dwóch 2-pokojowych z aneksem kuchennym, z uwagi na charakter budynku zamieszkają seniorzy w wieku powyżej 60 i 70 roku życia. Wszyscy zostali wyłonieni spośród wnioskodawców, którzy złożyli wnioski o przydział lokalu mieszkalnego. Dziś po raz pierwszy mieli okazję je zobaczyć – mówi Monika Łuczyńska, naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej UM Tychy.

Mieszkania chronione wyglądają podobnie. Każde z nich jest przeznaczone dla osób, które otrzymały jednoosobowe pokoje. Znajduje się tam również kuchnia z pokojem dziennym oraz łazienka w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Wyposażenie części wspólnej, czyli kuchni, salonu, łazienek i przedpokój sfinansował MOPS, natomiast pokoje umeblują sami mieszkańcy zgodnie ze swoimi upodobaniami i możliwościami.

Reklama

– Każdy, kto chciałby zamieszkać w mieszkaniach chronionych lub uzyskać bardziej szczegółowe informacje na ten temat może skontaktować się z Działem Pomocy Osobom Starszym w MOPS – telefonicznie nr 32 323 22 68 lub na adres e-mail: sekretariat@mops.tychy.pl  – mówi   Marianna Feith, dyrektor MOPS w Tychach.

Pierwsi lokatorzy do tych mieszkań mają wprowadzić się w styczniu.

CUS to nie tylko nowe mieszkania. W obiekcie sporo miejsca zajmą usługi – jak sama nazwa wskazuje: usługi społecznościowe prowadzone przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Wrzos”. Z oferty będzie mogło skorzystać 30 osób wybranych w przeprowadzonej wcześniej rekrutacji. Uczestnikami projektu będą w pierwszej kolejności osoby z tyskich obszarów rewitalizacji: os. A, H, Ł, N i O oraz Czułów Osada.

– Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Uczestnicy będą objęci usługami opiekuńczymi, terapią zajęciową, aktywizacją intelektualną i ruchową. Planujemy także zajęcia integracyjne, które zamierzamy prowadzić w formie spotkań, imprez, zabaw z różnymi grupami społecznymi – seniorami, młodzieżą, dziećmi.   W ramach pobytu proponujemy wyżywienie całodzienne lub obiad z możliwością wyboru zgodnie z potrzebami – mówi Katarzyna Sawaryn, dyrektor DDPS „Wrzos” w Tychach.

Po południu w budynku będzie działał Klub Seniora dla osób chętnych do udziału w zajęciach aktywizujących. Do Klubu Seniora nie będzie rekrutacji. Na zajęcia mogą przychodzić osoby „z marszu”. Wachlarz zajęć będzie bardzo szeroki, od zajęć związanych z aktywnością ruchową poprzez zajęcia edukacyjne z różnych dziedzin, treningi w zakresie uzyskania konkretnych umiejętności – w tym „trening pamięci”, „trening kulinarny”, warsztaty i kursy dla osób mających ambicje poszerzyć swoje zdolności w interesujących dziedzinach.

W Klubie Seniora będą się odbywały także zajęcia z rękodzieła, rysunku, malarstwa, haftu, pracy w glinie, muzykoterapii czy obsługi komputera. Zaplanowano także bloki tematyczne: żyjmy zdrowo (dieta, gimnastyka ciała i umysłu, kosmetyka), żyjmy bezpiecznie (policja, ratownictwo, prawnik, rzecznik konsumenta, ekologia), poznaję świat (ciekawe kraje, ciekawe zjawiska, ciekawe książki itp.), ciekawi ludzie – ciekawe zawody oraz moje pasje (taniec, fotografia, aktorstwo, itp.).

– Do dyspozycji uczestników jest przygotowane miejsce pod wiatą do urządzania imprez na świeżym powietrzu oraz urządzenie do ćwiczeń. Będzie także możliwość wykorzystania terenu wokół budynku np. do prac ogrodowych – dodaje dyrektor Sawaryn.

Ponadto seniorzy będą mogli skorzystać z porad psychologicznych. CUS zajmie się także aktywizacją społeczną (m.in. poprzez wolontariat międzypokoleniowy).

Całkowity koszt inwestycji, realizowanej przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach wyniósł 7 milionów złotych. Budowa Centrum Usług Społecznościowych została w   części (85% kosztów kwalifikowanych – ok. 3,5 mln zł) sfinansowana ze środków pozyskanych w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wsparcia z Funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, tj. ok. 430 tys. zł oraz środków pochodzących z budżetu gminy – ok. 3,1 mln zł.

Reklama