Tor do gry w bule / fot. UM Tychy

W Tychach powstaje tor do gry w bule. Będzie kosztował 77 tys. zł. To projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Bule to gra bardzo popularna we Francji, ale u nas również cieszy się popularnością.

Boisko w Parku Suble będzie miało 2 tory o wymiarach 8 na 15 metrów. Przy boisku staną także ławki i kosz na śmieci. Koszt to 77 tys. złotych brutto. Prace mają się zakończyć najpóźniej do końca września

Jak grać?

Zasady gry są bardzo proste. Wziąć w niej udział może więc każdy, kto jest w stanie unieść i rzucić metalową kulę. Najważniejsza w rozgrywce wydaje się być precyzja rzutu, a także przyjęta strategia, która sprawi, że nasze bile znajdą się bliżej celu.

Reklama

Oczywiście znaczenie mają również same bule, czyli omawiane metalowe kule. Ich ciężar najczęściej wynosi od 0,65 do maksymalnie 0,8 kg.

Cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli.

Każdy gracz posiada metalowe kule, zwane bulami, których średnica wynosi od 70,5 do maksymalnie 80 mm. Ich zadaniem jest trafić z wyznaczonego miejsca jak najbliżej niewielkiej (średnica 30 mm) kulki drewnianej, która określana jest mianem cochonet (prosiaczek lub świnka). Jeśli nasze kule na koniec gry znajdą się najbliżej celu, otrzymujemy najwięcej punktów. Podczas rozgrywki możliwe jest wybijanie bil przeciwników.

W zależności od przyjętej rozgrywki, mogą być one dobierane na trzy różne sposoby. W przypadku gry singlowej, naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, każdy z nich dysponuje trzema metalowymi bilami. W dubletach jedna drużyna liczy dwóch graczy – posiadają oni po trzy kule. W petankę – tak jest również ta gra grać można także w składach 3 na 3. W takiej rozgrywce gracze dysponują dwoma kulami.

Gra jest dzielona na partie, które składają się z kilku rozgrywek. Okres od wyrzucenia świnki (odległość do niej musi wynieść co najmniej 6 metrów) do ostatniej buli nazywany jest właśnie rozgrywką. Na koniec podliczane są punkty – otrzymuje je ten gracz, który umieścił swoją bulę najbliżej kuli-celu. Każda kula znajdująca się bliżej świnki niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. W przypadku gier w trzy- lub dwuosobowych składach, w ramach jednej rozgrywki można otrzymać maksymalnie 6 punktów, natomiast podczas rozgrywek singlowych 3 punkty.

Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę. Partia kończy się wtedy, gdy jedna drużyna (lub gracz) zbierze łącznie 13 punktów. Ze względu na zasady gry, możemy skupić się albo na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej świnki albo na wybijaniu kul przeciwnika.