Zamknięta dla ruchu ulica Czarneckiego / fot. P. Podsiadły / UM Tychy

W Tychach powstała pierwsza „Szkolna ulica”. Ma promować ograniczenie ruchu przy placówkach oświatowych. To jeden z elementów odbywającego się w mieście Europejskiego Tygodnia Mobilności, który potrwa do 21 września.  Przygotowano wiele atrakcji m.in. strefę gier podwórkowych w których uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach.

W piątek 16 września od 9.30 do 14.30 wyłączona została z ruchu część ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5. Na placu Czarnieckiego powstało miasteczko edukacyjne (w kolejne dni robocze ruch też będzie wyłączony).

„Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej nawyków związanych ze sposobem dotarcia dzieci do szkół. Cieszę się, że dzieci i społeczność szkolna tak aktywnie włączyła się w ten projekt – to bardzo ważne, by od małego w dzieciach zaszczepiać dobre nawyki, to one w przyszłości będą decydowały o kierunkach rozwoju naszego miasta” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Reklama

„Zapewnienie dzieciom bezpieczniejszych warunków w drodze do i ze szkoły, tak by mogły tę drogę pokonywać pieszo lub na rowerze, przekłada się nie tylko na ruch samochodowy i środowisko, ale przede wszystkim poprawia zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci, zwiększając ich samodzielność” – zauważa Michał Lorbiecki, inicjator akcji, Oficer Pieszy Miasta Tychy. „Dzisiejsza akcja pokazuje, że ulica nie musi służyć tylko temu, by przed nią przejeżdżać, zwłaszcza taka ulica jak ta przy szkole nr 5” – dodaje.

Teren została podzielona na tematyczne strefy, takie jak Strefa Gier Podwórkowych, Strefa Ciszy, Strefa Eko, Strefa Bezpieczeństwa, Strefa Edukacji i Kawiarenka. Można było wziąć udział w popularnych grach m.in. berek z bazami, gra w klasy, twister chodzony, skakanie na skakance, skakanie w „gumę”, hula hop, zabawa z chustą Klanzy czy przeciąganie liny. Na najmłodszych czekały także materiały przeznaczone do rysowania na asfalcie, a ze względu na obecność w szkole uczniów z niepełnosprawnościami, także kreda w spray’u oraz uchwyty dla dzieci poruszających się na wózku, umożliwiające korzystanie z atrakcji.

W Strefie Ciszy dzieci mogły posłuchać książek czytanych przez Tyszaki. Na wydarzeniu pojawił się także bus „Gramy w kolory” z atrakcjami uczącymi segregacji odpadów. Odbyły się także pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad bezpiecznych zachowań.

Dwie strefy (edukacji i relaksu) przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.

W Strefie Bezpieczeństwa swoje stoiska miały także Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Miejska Policji w Tychach. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach zorganizowała stoisko informacyjno-edukacyjne, a Tyski Zakład Usług Komunalnych zadbał, by ulica stała się bardziej zielona.

Przez kolejne 3 dni robocze (od 19 do 21 września) planowane jest wyłączenie z ruchu samochodowego odcinka ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (7:30-8:15 i 14:45-15:30). Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, dopuszczającą jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i z zezwoleniem.

Reklama