Sklep socjalny w Katowicach / fot. M. Malina / UM Katowice

W Tychach powstanie sklep socjalny? Tam towary można kupić poniżej ich ceny rynkowej. Taki sklep z powodzeniem funkcjonuje już w Katowicach. Zakupy tam robią osoby w trudnej sytuacji finansowej, które zostały skierowane do sklepu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W katowickim sklepie można kupić artykuły z krótkim terminem przydatności, w tym m.in.: artykuły spożywcze, chemię, środki czystości. Ponadto, w ofercie sklepu znajdują się także ubrania. Ceny wszystkich towarów są atrakcyjne i nie przekraczają 50% ich wartości rynkowej.

Rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje w Katowicach na osiedlu Tysiąclecia, chcą teraz wprowadzić w Tychach. Radni PiS złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta Tychów, Andrzeja Dziuby.

Reklama

„W Katowicach taki sklep funkcjonuje ze wsparciem miasta, również tym finansowym. Sklep Socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania można zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstanie Sklepu Socjalnego jest wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy” – czytamy w interpelacji radnych PiS.

Odpowiedzi miasta na postulat radnych jeszcze nie ma.

W Katowicach w ciągu niecałego miesiąca od otwarcia sklepu socjalnego z zakupów w nim skorzystało ponad 3,7 tys. mieszkańców. Miasto w styczniu zwiększyło kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania skierowania do sklepu socjalnego. W chwili obecnej skierowanie może otrzymać osoba, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego, tj.:

  • 1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.
Reklama