Wideokonferencja z prezydentami śląskich miast / fot. SUW

Wojewoda rozmawiał z prezydentami – w tym m.in. Tychów. Megrez nie został szpitalem koordynującym walkę z COVID-19. Do 15 września tyska placówka działała jako szpital zakaźny. Rolę głównego szpitala w województwie przeznaczonego do walki i koordynacji działań w związku z COVID-19, pełni Szpital MSWiA w Katowicach. Taką decyzję podjęto wczoraj. Pojawiło się dzięki temu więcej łóżek dla pacjentów w regionie. 

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować:

  • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
  • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Placówka MSWiA, która została szpitalem koordynującym to wzrost bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Reklama

„O blisko 330 zwiększona zostanie baza łóżek dla pacjentów chorujących na koronawirusa, z czego 10 procent stanowią tzw. łóżka respiratorowe. Część z tych nowych miejsc udało się stworzyć dzięki współpracy i zaangażowaniu marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego” – podkreśla wojewoda  śląski Jarosław Wieczorek. Dodatkowe łóżka covidowe zabezpieczono w szpitalach w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu i Bystrej.

Przypomnijmy, w czwartek informowaliśmy, że w Megrez Szpitalu Wojewódzkim zabrakło łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

Wideokonferencja

Wojewoda odbył wczoraj wideokonferencję z prezesami okręgowych izb lekarskich, podczas której omawiano sytuację związaną z obsadą lekarską w szpitalach i zabezpieczeniem chorujących pacjentów. Rozmawiał też z prezydentami największych śląskich miasta – w tym z prezydentem Tychów, Andrzejem Dziubą.

Od soboty strefą żółtą objęta zostanie cała Polska, w Śląskiem czerwoną strefą nadal pozostanie powiat kłobucki.

„Unikajmy zgromadzeń, zachowujmy dystans, myjmy ręce oraz zasłaniajmy nos i usta” – apelował w mediach społecznościowych prezydent Tychów.

Reklama