Konwencja wyborcza PiS / fot. PiS/Facebook

Wybory 2019: Mamy posła z Tychów. W mieście wygrało PiS, podobnie w okręgu wynika z danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą.

W skali kraju PiS zdobył 43,59 proc. głosów co prawdopodobnie oznacza samodzielne rządy przy większości 235 posłów na 460. Drugą formacją była KO 27,4, SLD (Lewica) 12,56, PSL 8,55 oraz Konfederacja 6,81.

Jeżeli chodzi o wyniki wyborów w okręgu nr 31 obejmującym Tychy  Katowice, Mysłowice, powiat bieruńsko-lędziński, Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice to dane z 99 procent obwodowych komisji wyborczych wskazują na zwycięstwo PiS:

Reklama
  • PiS – 39,21 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 37,17 proc.
  • Lewica – 11,91 proc.
  • Konfederacja – 7,33 proc.
  • PSL – 4,37 proc

W mieście Tychy sytuacja wygląda podobnie. Wygrało PiS.

– Pierwszy raz wygrało Prawo i Sprawiedliwość w Tychach, to jest historyczny moment – powiedział w rozmowie z nami Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego, tyszanin i szef okręgu nr 31 w PiS. – To dla mnie osobiście powód do dumy jako dla szefa struktur, jako dla osoby, która pracuje jako marszałek dla regionu, dla Tychów dla wielu śląskich miast. Mieszkańcy tą naszą ciężką pracę widzą, doceniają. W moim rodzinnym mieście, ten sukces smakuje podwójnie – dodał.

Co ciekawe, posłem został wybrany tyszanin Michał Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej, dotychczasowy radny wojewódzki oraz były wiceprezydent miasta. Zdobył ponad 9,2 tys. głosów. Anita Skapczyk, również tyszanka (reprezentowała PiS) zdobyła nieco ponad 3,3 tys. głosów. Do Sejmu nie wejdzie.

– Gratuluje Michałowi, naprawdę fenomenalna praca. Niejednokrotnie byliśmy po dwóch różnych stronach sporu politycznego, ale wywalczyć mandat z 7 miejsca z tonącej Koalicji Obywatelskiej, to jest chapeau bas dla Michała. Ciężko pracował, liczyłem, że on ten mandat zdobędzie. Ja osobiście mu gratuluje i mam nadzieję, że będzie dobrym ambasadorem Tychów i regionu w parlamencie – powiedział marszałek Chełstowski.

W samym mieście Tychy, mieszkańcy głosowali głównie na PiS.

  • PiS – 40,63 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 35,45 proc.
  • Lewica – 11,54 proc.
  • Konfederacja – 7,70 proc.
  • PSL – 4,67 proc

W okręgu 31 Mateusz Morawiecki lider listy PiS pokonał Borysa Budkę w KO, który również był jedynką na swojej liście. Panowie zdobyli kolejne ponad 133 tys. głosów i ponad 99 tys. głosów.

W wyborach do Senatu Gabriela Morawska-Stanecka pokonała dotychczasowego senatora PiS Czesława Ryszkę. Kandydatka SLD zdobyła 50,93 proc. a kandydat PiS 49,07 proc.

Reklama