Znamy już wszystkie zarejestrowane komitety wyborcze w Tychach. Potwierdzają się informacje, które podawaliśmy kilka miesięcy temu, ludzie związani z prezydentem Tychów Andrzejem Dziubą, wystartują z dwóch komitetów.

Piszemy tutaj tylko o komitetach zarejestrowanych w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, duże ogólnopolskie partie rejestrowały się w Warszawie.

W 2014 roku Andrzej Dziuba wprowadził jako komitet KWW Andrzeja Dziuby do Rady Miasta Tychy 8 radnych. Następnie klub zmienił nazwę na Inicjatywa Tyska.

Reklama

W tegorocznych wyborach do Rady Miasta Tychy wystartuje Komitet Wyborczy Wyborców Prezydenta Andrzeja Dziuby (KWW Andrzeja Dziuby). Pełnomocnikiem komitetu jest obecna radna klubu Inicjatywa Tyska Lidia Gajdas.

Z kolei jej kolega z klubu, również radny Inicjatywy Tyskiej Sławomir Sobociński, jest pełnomocnikiem wyborczym KW Inicjatywa Tyska, które też będzie ubiegało się o miejsca w Radzie Miasta Tychy.

Takie rozdanie pozwoli przetestować rozpoznawalność marki bez nazwiska popularnego w Tychach prezydenta. Tutaj nieoficjalnie radni, z którymi rozmawialiśmy – zarówno opozycji jak i koalicji raczej sceptycznie podchodzą do sukcesu takiego pomysłu. Choćby z powodu braku rozpoznawalnych osobowości w szeregach Inicjatywy. Z kolei ludzie, którzy głosują na KWW Andrzeja Dziuby mogą poczuć się nieco zagubieni, bo otrzymają dodatkowe ugrupowanie, które gra te same nuty, że „w mieście dobrze się dzieje, a prezydent jest dobrym gospodarzem”.

O głosy w Tychach powalczy również Komitet Wyborczy Tychy Naszą Małą Ojczyzną (STNMO), którego pełnomocnikiem wyborczym została obecna radna klubu Edyta Danielczyk. To opozycyjny klub w Radzie Miasta Tychy. Tutaj raczej hymnów pochwalnych prezydent Tychów nie powinien się spodziewać. Co ciekawe radni ugrupowania (choćby Jakub Chełstowski – obecnie PiS) od wielu lat mówili o potrzebie budowy basenu otwartego i zagospodarowaniu Zespołu Szkół Municypalnych. Te rzeczy znajdują się w aktualnych planach wyborczych prezydenta Andrzeja Dziuby. STNMO oficjalnie poparło Anitę Skapczyk w walce o fotel prezydenta miasta. Ta ma jeszcze w tym tygodniu zaprezentować swój pomysł na Tychy.

Do wyborów wystartuje także Komitet Wyborczy Wyborców Wolni i Sprawiedliwi, którego pełnomocnikiem został Jerzy Jan Oberski.

Wybory odbędą się 21 października. Wkrótce poznamy nazwiska na listach do Rady Miasta Tychy.

Reklama