Autobus / fot. Tychy24.net

Zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i trolejbusów w Tychach. To reakcja na rządowe obostrzenia i okres świąteczno-noworoczny. Głównie chodzi o ograniczenia połączeń – m.in. w Wigilię i Sylwestra od godzin popołudniowych. 

W sumie zmiany obejmują okres od 24 grudnia do 6 stycznia.

„Takie decyzje rządu radykalnie zmniejszają mobilność. Nie będziemy odwiedzać znajomych, nie będziemy przemieszczać się na imprezy plenerowe. Modyfikacje rozkładów jazdy to konieczność bieżącego dostosowywania ruchu do zaistniałych, niezależnych od nas okoliczności” – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Reklama

Co się zmienia? Skrót najważniejszych informacji

  • 24 grudnia (Wigilia) oraz 31 grudnia (Sylwester) – obowiązywać będą specjalne rozkłady oznaczone na przystankach jako Wigilia. Są to rozkłady sobotnie zakładające systematyczne ograniczanie kursowania linii tramwajowych i autobusowych od godz. 16:00.
  • 25 i 26 grudnia (I i II dzień Świąt) oraz 1 stycznia (Nowy Rok) na zdecydowanej większości linii obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta (niewakacyjne) lub Święta szczególne.
  • W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia kursować będą jedynie wybrane połączenia autobusowych linii nocnych oraz tramwajów.
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta (niewakacyjne).
  • Od wyżej wskazanych reguł będą obowiązywać wyjątki. W związku z tym i z dynamiczną sytuacją należy przed podróżą sprawdzać kursowanie danej linii na stronie internetowej ZTM

Przed podróżą sprawdź rozkład jazdy

W związku z dynamiczną sytuacją, licznymi obostrzeniami zapowiadanymi przez rząd, ZTM wskazuje, że przed podróżą każdorazowo należy sprawdzić rozkłady jazdy w internecie:

„Codziennie obsługujemy ok. 7 000 przystanków. W dodatku, rząd wprowadza restrykcje dynamicznie. Z tych powodów nie jest możliwe zapewnienie wszystkich informacji na wszystkich przystankach – wskazuje Wawrzaszek. – Dla swojego i innych bezpieczeństwa powinniśmy w tym wyjątkowym czasie ograniczać podróże. Jeśli już jednak ktoś się na nie zdecyduje, to powinien sprawdzić godziny kursowania przed wyjściem z domu na przystanek” – dodaje Wawrzaszek.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w rozkładach jazdy można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty.

Reklama