Stacja roweru miejskiego / fot. Tychy24.net

1 kwietnia rusza sezon rowerowy w Tychach. Otworzą stacje wypożyczania jednośladów – w tym roku będzie ich 7 i w sumie 60 rowerów. W tym te standardowe, cargo, tandemy, rowerki dziecięce i rower trójkołowy.

Zasady wypożyczania jednośladów się nie zmieniły.

Trwa pandemia koronawiursa dlatego ze względów bezpieczeństwa rowery (zwłaszcza kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale) będą codziennie dezynfekowane przez firmę obsługującą system rowerów miejskich.

Reklama

Cennik za wypożyczenie roweru pozostaje bez zmian. Wystarczy założyć konto
w systemie m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach lub w innym systemie.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Dzięki kompatybilności systemów z rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie.

Tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.  W ramach współpracy z w woj. śląskim tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

Rok 2020 w pigułce:

 

  • Miesięczny rekord wypożyczeni: 2.888 wynajmów w lipcu.
  • Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 310 razy (przed rokiem 163 razy)
  • Najpopularniejszy rower (numer 62328) był wypożyczany 308 razy.
  • Najpopularniejsze stacje: Paprocany (2441), Tychy Centrum (2106) i Piłsudskiego Targowisko (2.088)
  • Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (373), Piłsudskiego Targowisko do Tychy Centrum (351), Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (332)

 

Reklama