Opaska dla seniora / fot. UM Tychy

40 specjalnych opasek czeka na seniorów z Tychów. Mierzą tętno, automatycznie wezwą pomoc w razie upadku. Mogą je otrzymać niesamodzielni mieszkańcy miasta w wieku 60+. Dzięki opaskom za pomocą jednego przycisku senior może wezwać pomoc. 

To tzw. teleopieka, która świadczy pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Umożliwi nie tylko wezwanie pomocy w sytuacjach nagłych, ale też zasięgnięcie porady. 

Z systemu korzystają głównie osoby starsze, niepełnosprawne czy samotne. 

Reklama

„Teleopieka zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zwiększa poziom niezależności i poprawia samopoczucie. Ponadto zapewnia kontakt z otoczeniem poprzez zapewnienie środowiskowej formy wsparcia. Całodobowa opieka zmniejsza także poziom stresu i uwalnia podopiecznych od poczucia, że są dla kogoś ciężarem. Dzięki alarmowej opasce umieszczonej na nadgarstku, wezwanie pomocy możliwe jest w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy” – mówi Iwona Rogalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

MOPS dysponuje aktualnie ok. 40 teleopaskami dla osób starszych. 

„Urządzenie zawiera informację o m.in. tętnie czy temperaturze ciała, osoby którą ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek”. Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza o każdej porze dnia i nocy może wezwać pomoc. Powiadomienie sms może trafić do trzech wskazanych osób” – dodaje dyrektor MOPS.

Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy osoba nosząca opaskę cierpi np. na chorobę Alzheimera. Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+. Po złożeniu wniosku do  MOPS, pracownik socjalny  przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami. 

Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym pierwszego kontaktu zgodnie z miejscem zamieszkania (wykaz pracowników socjalnych znajduje się na stronie internetowej MOPS Tychy) lub pod numerem telefonu Informacji tut. Ośrodka tj. (32) 323-22-63 w godzinach:

– od poniedziałku do czwartku – 8:00 – 15:00

– w piątek – 8:00 – 13:00.

Reklama