W Tychach już trwa Akacja Zima i zapasem 800 ton soli drogowej i 1000 ton piasku dysponuje konsorcjum, które jest odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg w mieście. Akcja Zima ma kosztować około 5 mln zł. Ostateczny koszt poznamy, po okresie zimowym, kluczowa jest tutaj pogoda.

Jeżeli zima będzie łagodna, tegoroczna Akcja Zima będzie kosztowała mniej miejski budżet.

 –Jak co roku pracę wszystkich służb miejskich koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny przy Straży Miejskiej. Czynne są ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów MDO: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna 32 776 39 86. Z kolei pod numerem telefonu 501 46 42 46 lub 32/227 70 06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury, przyjmując zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg. Dyżurni MZUiM przez cały czas są w stałym kontakcie z dyspozytorami firm realizujących Akcje Zima w sezonie 2017/2018, nadzorują i koordynują przebieg akcji, monitorują warunki atmosferyczne oraz stan dróg – informuje Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Reklama

W tym roku zimowym utrzymaniem dróg zajmie się konsorcjum trzech firm Master (spółka należąca do miasta Tychy) AN EKO oraz BIO-EKOS.

– Do walki ze śniegiem konsorcjum, ma do dyspozycji 12 pługo-piaskarek, 18 ciągników, 6 samochodów dostawczych, 4 koparko-ładowarki. Wszystkie pługo-piaskarki i ciągniki są wyposażone w GPS-y, które pozwalają zlokalizować pojazd na e-mapie i monitorować jego pracę. Ponadto w Akcji Zima bierze udział 6 brygad do ręcznego odśnieżania – informuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach.

Co ciekawe w Tychach niedawno gościliśmy nawałnice śnieżną, która mocno dała o sobie znać.

Oprócz dróg w samym sercu miasta, Akcja Zima obejmie również DK1 i DK86 wraz z węzłami.

Reklama