Park Jaworek / fot. Tychy24.net

Będzie zaostrzenie uchwały antysmogowej – zadeklarował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Marszałek w rozmowie z portalem Tychy24.net zaznaczył, że jeszcze w tym roku uchwała zostanie zmieniona.

W październiku 2020 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wystąpił do samorządów, które miały zgłosić swoje propozycje do poprawy uchwały antysmogowej. Ta wprowadza m.in. ograniczenia w zakresie spalania paliw oraz nakłada obowiązek wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

„40 gmin jest za zaostrzeniem uchwały antysmogowej. 70 jest przeciw” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. „Często samorządowcy wysyłają apele, a kwestia jest taka, że nie umieją zrobić tego co jest dzisiaj i nie przepracowali dobrze tego okresu, który był i trzeba to uczciwie powiedzieć” – dodał.

Reklama

Marszałek zaznaczył, że województwo do walki o czyste powietrze chce podejść systemowo. „Zaostrzyć, ale też szukać źródła finansowania” – mówił Chełstowski.

Zdaniem marszałka większych pieniędzy niż w perspektywie unijnej 2021-2027 nie będzie, dlatego to okres, który województwo powinno wykorzystać. W niektórych aspektach uchwała antysmogowa ma być bardziej rygorystyczna – w innych zmodyfikowane mają zostać kierunki działania.

Zmiany do uchwały antysmogowej mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Obecnie trwają prace nad konkretami.

Dzisiaj rano w Tychach przekroczenia pyłów PM 2,5 – czyli tego najbardziej szkodliwego dla naszego organizmu sięgało prawie 500 procent – w zależności od lokalizacji.

Poranne przekroczenia norm w Tychach
Reklama