Al. Niepodległości / fot. Tychy24.net

Co będzie się działo w Tychach przez najbliższy tydzień? Kultura, sport, rozrywka. Poniżej kalendarium wydarzeń na najbliższy tydzień. Część wydarzeń jest bezpłatna, przy płatnych podane są ceny ewentualnych biletów.

13 KWIETNIA (sobota)

13.00  W świecie twórczej wyobraźni: warsztaty na temat murali związanych z historią miasta / TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7

Reklama

Kwietniowe warsztaty „W świecie twórczej wyobraźni” związane będą z tematyką miejskich murali, czyli wielkoformatowych malowideł ściennych, które współcześnie coraz częściej w ciekawy sposób ożywiają przestrzeń publiczną, szczególnie tę wypełnioną monotonną architekturą mieszkalną w wielu miastach.

Prowadzenie: Monika Sojka

Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Czas trwania: 2 h

Koszt: 10 zł (płatne przed warsztatami)

Zapisy: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Ilość miejsc ograniczona

17.45  Mecz Fortuna 1 LIGA: GKS Tychy – ŁKS Łódź / Stadion Miejski

Mecz w ramach 28 kolejki pierwszej ligi piłkarskiej pomiędzy drużynami GKS-u Tychy i ŁKS-u Łódź.

Ceny pojedynczych biletów w kasach oraz w Internecie:
– normalny: 14 zł
– ulgowy: 7 zł
– młynowy normalny (sektory T, U, W, Z): 10 zł
– młynowy ulgowy (sektory T, U, W, Z): 5 zł
– dzieci do 13 lat: 0 zł

18.00  TopOFFFestival: Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa „Hannah Arendt: Ucieczka”/ Spektakl Mistrzowski / Teatr Mały

Spektakl jest fantazją na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin – każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub/oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Hannah Arendt – żydowsko-niemiecka filozofka, badaczka totalitaryzmów, uciekła z Niemiec do Francji po dojściu nazistów do władzy w 1933 roku. W ostatniej chwili ucieka z okupowanej Francji do USA. Przeżyła.

Spektakl opisuje sposoby przetrwania. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formę życia. Jak to się odnosi do ludzkości? Czy wybrać bierność czy aktywność?

Reżyseria:Grzegorz Laszuk

Obsada:

Anna Wojnarowska, Małgorzata Goździk, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

wstęp 20 zł

18.00  Koncert Wielkopostny: „Pasja wg św. Marka” Henryka Jana Botora / Kościół bł. Karoliny Kózkówny w Tychach ul. Tischnera 50

„Pasja wg św. Marka” to dzieło J.S. Bacha z okresu baroku z XVIII wieku. W Tychach wybrzmi to autorstwa Henryka Jana Botora w wykonaniu chóru mieszanego a capella pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika. W partiach solowych usłyszymy Macieja Gorczyczyńskiego, narracja: Grzegorz Eckert.

wstęp wolny

19.00  Koncert VAVAMUFFIN / AUKSO / MEDIATEKA

„Jah jest prezydentem / Jah jest kierownikiem / Jah, Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem” – śpiewali na swoim pierwszym albumie „Vabang!”, który w 2005 roku katapultował Vavamuffin do czołówki polskiej sceny niezależnej. Byli zawodnikiem od razu debiutującym w Lidze Mistrzów, w wypełnionych po sufit klubach. Nikt przed nimi nie grał w Polsce reggae z taką werwą i rozmachem, dorzucając do ognia również raggamuffin, hip-hop i dancehall. Pięć płyt później warszawska ekipa niezmiennie imponuje eklektyzmem i porywa energią, która sprawia, że na ich koncercie nie da się ustać, ani tym bardziej usiedzieć – o czym lojalnie uprzedzamy. O unikalnym charakterze Vavamuffin decydują również trzy charyzmatyczne, uzupełniające się głosy – Reggaeneratora, Gorga i Pablopavo. Ostatni z nich jest od kilku lat niezwykle aktywny poza macierzystą grupą, ale to już zupełnie inna historia…

Bilety: 20-30 zł

14 KWIETNIA (niedziela)

17.00  Santo Subito widowisko muzyczne / Parafia M.B. Królowej Aniołów w Wilkowyjach ul. Wilcza 1

Santo Subito to widowisko muzyczne, które za pomocą jedenastu utworów obrazuje drogę do świętości Karola Wojtyły.

Narracje spektaklu prowadzą trzy anioły: Rafał, Michalina oraz Gabriela, które towarzyszyły Karolowi Wojtyle od narodzin po kres jego ziemskiej wędrówki. Przywołują oni cytaty i wspomnienia najważniejszych stacji życiowych Jana Pawła II. Największym atutem „Santo Subito” jest to, że posługując się językiem współczesnej muzyki budzi wśród słuchających wielkie, niekłamane poruszenie. Epickie, wzruszające kompozycje, znakomite aranżacje i świetne wykonanie wokalne sprawiają, że spektakl na długo pozostaje w pamięci. W klimat każdego z utworów wprowadzają poetyckie introdukcje, które nie tylko nakreślają tematykę spektaklu, ale i w połączeniu z muzyką tworzą niezwykły melanż dźwięków i emocji.

15 KWIETNIA (poniedziałek)

10.00  Warsztaty Wielkanocne w Pasażu Kultury Andromeda /STREFA DZIECKA/

Pasaż Kultury Andromeda

Teatr Mały z powodu przerwy szkolnej i strajku przygotował specjalnie dla dzieci alternatywę.

Zapraszamy pociechy z opiekunami na Warsztaty Wielkanocne, gdzie będziemy robić plastyczne dekoracje świąteczne. Mile widziane zabranie plastikowych kubeczków i wydmuszek bądź jaj ze styropianu. Obowiązuje następujący podział na grupy: 10.00 – 12.00 grupa od 5 lat do 9 lat, 13.00 – 15.00, grupa od 10 lat do 14 lat. W każdej z grup przyjmujemy 20 osób.

Zapisy: joanna.rupik@teatrmaly.tychy.pl

18.00  TURY KULTURY : RYSIEK RIEDEL WE WSPOMNIENIACH / Biblioteka Miejska / Mediateka

W ramach cyklu „Tury Kultury” organizowanego przez Bibliotekę Miejska w Tychach zapraszamy na spotkanie z Marcinem Sitko – autorem książki o Ryszardzie Riedlu.

W spotkaniu udział weźmie również Sebastian Riedel z mini koncertem piosenek Ojca.

wstęp wolny

16 KWIETNIA (wtorek)

10.00  „Dziób w dziób”/ Miejskie Centrum Kultury w Tychach /STREFA DZIECKA/ Teatr Mały

Sztuka Maliny Prześlugi to właściwie „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara przepisani na ptasi świat. Przecież bawiące się w wojnę na śmierć i życie dzieci, równie dobrze mogą bawić się w udawanie gołębi. Odkrywać na nowo, czym naprawdę jest zaufanie, na czym polega prawdziwa odwaga. Być może rzeczywiście naszymi podwórkami rządzą gołębie, ale czasem zdarza się też im posłuchać wróbla.

Reżyseria: Paweł Drzewiecki

wstęp wolny

18.00  Wernisaż wystawy „Kierunek kopalnia”/ Miejska Galeria Sztuki „OBOK”

 Projekt „Kierunek kopalnia”, obejmuje współpracę między Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach a Académie des Beaux-Arts de Namur w Belgi. Działanie artystów, ukierunkowane jest na notacje świata, który odchodzi w zapomnienie. Nathalie Hannecart – fotografia, Mathilde Lacroix – laboratorium dźwięku, Olivier van Rossum – fotografia,Weronika Siupka – grafika. Projekt, jest spotkaniem różnych form wypowiedzi artystycznej. Konotacje między dziedzictwem przemysłowym w Polsce i Walonii stanowią platformę plastycznych poszukiwań.

Od 2017 trwa realizacja wydarzeń artystycznych i dydaktycznych w Walonii oraz na Górnym Śląsku, związanych z przebiegiem programu współpracy – wystawy, wykłady, warsztaty. Projekt jest próbą odpowiedzi na problem tożsamości regionów postindustrialnych.
Istotnym elementem jest aspekt socjologiczny – dotyka emigracji polskiej w Belgi.
Nie bez znaczenia są podobieństwa wynikające z historii przemysłowej regionów.
Celem jest wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania o kondycję społeczną obszarów postindustrialnych w kontekście miejsca i tradycji.

Więcej niż rozważania na temat przeszłości, fotografie, grafiki oraz dźwięk, obrazują doświadczenie straty, które unaocznia znaczeniowość braku, przenosząc to wrażenie w inny wymiar istnienia: meta – obecności.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2019 r.

wstęp wolny

17 KWIETNIA (środa)

18.00  Przedpremierowo o czasach współczesnych: „Pomarańcza” Teatru „Gęba” / Klub Wilkowyje MCK

Ponad 13 000 godzin w ciągu 18 lat, czyli 1,5 roku młody człowiek spędza „TAM”. Jak mówi Dawid, jeden z bohaterów spektaklu „Pomarańcza” Zespołu Teatralnego „Gęba” Miejskiego Centrum Kultury w Tychach – „Bez snu, bez rozmowy, bez wschodów i zachodów słońca” mijają kolejne dni widziane przez pryzmat e-technologii.

Kilkunastoletni aktorzy „Gęby” przez sztukę mierzą się z rzeczywistością w spektaklu na podstawie scenariusza i w reżyserii Piotra Adamczyka.

Występują: Małgorzata Duda, Gabriela Ozimek, Kinga Oleksiak, Julia Zawiślak i Dawid Marut.

Wstęp wolny

20 KWIETNIA (sobota)

18.00  Piłka nożna: Mecz Fortuna I Liga:  GKS Tychy – Puszcza Niepołomice / Stadion Miejski ul. Edukacji 7

Mecz w ramach 29 kolejki pierwszej ligi piłkarskiej.

Ceny pojedynczych biletów w kasach oraz w Internecie:
– normalny: 14 zł
– ulgowy: 7 zł
– młynowy normalny (sektory T, U, W, Z): 10 zł
– młynowy ulgowy (sektory T, U, W, Z): 5 zł
– dzieci do 13 lat: 0 zł

19.00 Koncert: MARIA POMIANOWSKA – NEXT WAVE / Aukso / Mediateka

„Człowiek tam czuje się elementem składowym czegoś większego, czuje, że jego życie ma sens. My jako kultura, odcinając się od korzeni, stawiamy przed sobą ogromne wyzwanie” – tak Maria Pomianowska mówiła o różnicach w postrzeganiu kanonu w Azji, którą dobrze poznała podczas swoich muzycznych podróży, i w Polsce. Pewnie dlatego im więcej jeździ po świecie, tym większą wagę przykłada do odtwarzania tej części naszej tożsamości, którą zatarł czas. Bo Chopin – wiadomo. Kolędy – wszyscy znają. Ale co z pieśniami wielkopostnymi, należącymi do najpiękniejszych zabytków muzyki polskiej? Wydany w 2016 roku album „Stwórco łaskawy” to udana próba zmierzenia się z tym dziedzictwem, w oparciu o „Śpiewnik kościelny” księdza Mioduszewskiego i zbiory Oskara Kolberga. Repertuar z tej właśnie płyty zaprezentuje Maria Pomianowska – wybitna instrumentalistka, wokalistka i pedagog – na koncercie w Tychach.

Bilety: 20-30 zł

Reklama