Przejście dla pieszych / fot. Policja

Dzisiejszy dzień może być kosztowny dla kierowców w Tychach. To za sprawą tyskiej policji, która włączyła się do ogólnopolskiej akcji NURD wymierzonej w poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci z tyskiej drogówki będą sprawdzać zachowanie kierujących samochodami względem pieszych i rowerzystów. Pod szczególnym nadzorem będą miejsca, gdzie dochodzi do największej ilości niepożądanych zdarzeń drogowych.

– Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa – informuje Agnieszka Semik z tyskiej policji.

Reklama

Duża część tych zdarzeń miała miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych. Czyli w miejscach, gdzie przepisy mają ich chronić. To właśnie kierujący pojazdem powinien zatrzymać się przed przejściem dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa. W praktyce niestety nie jest już tak kolorowo.

Działania tyskiej policji są częścią ogólnopolskiej akcji.

Reklama