Kierowca w Tychach wyprzedzał na przejściu dla pieszych, przekroczył też prędkość. Dostał wysoki mandat i dużo punktów karnych. To jednak nie była jedyna osoba ukarana przez policjantów z tyskiej grupy SPEED. Mandatu nie uniknął też pieszy, który zapatrzony w telefon przechodził przez jezdnię.

Policjanci tyskiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem Volkswagen Turan.

„Mężczyzna jadąc ulicą Jaśkowicką na drodze dwujezdniowej w tym samym kierunku, wyprzedzał na oznakowanym przejściu dla pieszych inny pojazd. Ponadto kierujący zlekceważył kolejny przepis przekraczając przy tym dozwoloną prędkość. Zgodnie z nowym taryfikatorem, mundurowi nałożyli na kierującego mandat w wysokości 2300 złotych. Na jego koncie znalazło się także 16 punków karnych” – informuje Barbara Kołodziejczyk z tyskiej policji. „Chwilę później kierujący oplem nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na pasach. Mężczyzna otrzymał mandat 1500 złotych i 10 punktów karnych” – dodaje.

Reklama

Należy pamiętać, że zmieniły się przepisy i zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Pieszy natomiast ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

„Policjanci grupy Speed ujawnili takie wykroczenie na alei Bielskiej, kiedy kobieta rozmawiała przez telefon przechodząc przez jezdnię. Została ukarana mandatem karnym wysokości 300 złotych” – wyjaśnia rzecznik tyskiej policji.